Auction 06.05.2021

Aukční síň Vltavín
Masarykovo nábřeží 36
11000 Prag 1
Czech Republic
[email protected] · +420 224930340

Date of the auction: 06.05.2021

Back

Image
Josef Istler (1919-2000)

Ptáci
lept s akvatintou, 1947, 15,5 x 10,5 cm, sign. DU Istler 47, rám
the disciple of German painter Walter Hofner, member of the group Cobra (Belgium and France), member of the surrealistic group Skupina RA, The Hollar Association of Czech Graphic Artists and The Society of K. Teige

Lot #: 1

Opening: CZK3,500

Date: 6 May 2021

Image
Josef Istler (1919-2000)

Abstraktní kompozice II.
barevný lept, 4,5 x 8,5 cm, sign. PD Istler, rám, č. 11/50

Lot #: 2

Opening: CZK4,000

Date: 6 May 2021

Image
Josef Istler (1919-2000)

Abstraktní kompozice I.
dřevořez, 1946, 16 x 15 cm, sign. DU Istler 46, rám

Lot #: 3

Opening: CZK4,500

Date: 6 May 2021

Image
Josef Istler (1919-2000)

Surrealistická kompozice (Tvář)
suchá jehla, 1943, 26 x 16,6 cm, sign. DU Istler 43, rám
the disciple of German painter Walter Hofner, member of the group Cobra (Belgium and France), member of the surrealistic group Skupina RA, The Hollar Association of Czech Graphic Artists and The Society of K

Lot #: 4

Opening: CZK10,000

Date: 6 May 2021

Image
František Muzika (1900-1974)

Bez názvu
lept, 1929, 10,5 x 5,5 cm, sign. PD F. Muzika 29, rám
the disciple of prof. Loukota, V. Nechleba and K. Krattner, member of Devetsil, The Hollar Association of Czech Graphic Artists and The Manes Association of Fine Artists

Lot #: 5

Opening: CZK9,000

Date: 6 May 2021

Image
Emil Filla (1882-1953)

Buchenwald. Člověk tahající se se psem o kost
suchá jehla, 1946, 25 x 34 cm, značeno v desce EF 46, rám
the disciple of prof. Thiele and Bukovac at The Academy of Fine Arts in Prague, member of The Manes Association of Fine Artists and SVU

Lot #: 6

Opening: CZK35,000

Date: 6 May 2021

Image
Emil Filla (1882-1953)

Zátiší s lahví, kartou, košíkem ovoce a dýmkou
suchá jehla, akvatinta, 33 x 25 cm, sign. PD Emil Filla 32, rám, č. 8/30, autorovy práce na papíře už za jeho života došly řady obdivovatelů. Mezi nejznámější obdivovatele patřili například Josef Sudek nebo Jindřich Štýrský. Společným znakem autorova

Lot #: 7

Opening: CZK45,000

Date: 6 May 2021

Image
Bohuslav Reynek (1892-1971)

Ukřižování I
suchá jehla, konec 40. let, 23,2 x 12,8 cm, sign. PD Reynek

Lot #: 8

Opening: CZK30,000

Date: 6 May 2021

Image
Jan Zrzavý (1890-1977)

Anděl II
lept, 1973, 23,5 x 15 cm, sign. PD Jan Zrzavý, rám, a. t., Prémie Lyry Pragensis r.1973
Literature: soupis č. 43, František Dvořák: Grafické dílo Jana Zrzavého

Lot #: 9

Opening: CZK38,000

Date: 6 May 2021

Image
Anna Macková (1887-1969)

Prášilská papírna, Dílna I
barevný dřevoryt, 37 x 33,5 cm, sign. PD A. Macková, rám, rám poškozen
studied at The Academy of Arts, Architecture and Design in Prague

Lot #: 10

Opening: CZK7,000

Date: 6 May 2021

Image
Anna Macková (1887-1969)

Papírna v Prášilech
barevný dřevoryt, 1930, 37 x 34 cm, sign. PD A. Macková, rám, č. 12, rám po stranách mírně poškrábán

Lot #: 11

Opening: CZK7,000

Date: 6 May 2021

Image
Josef Váchal (1884-1969)

Prolog-Mystik strom (z cyklu Mystikové a vizionáři)
dřevoryt, 1913, 21 x 21 cm, PD značeno v tisku, rám
Literature: Marie Rakušanová, Josef Váchal, Magie hledání, Paseka 2014, str. 247, uvedeno v soupise díla Josef Kroutvor, Michal Ajvaz, Petr Hruška, Jan Pelánek - Josef Váchal, Argestea, Praha

Lot #: 12

Opening: CZK10,000

Date: 6 May 2021

Image
Josef Váchal (1884-1969)

Vůle a imaginace adeptu magii ukazují
barevný dřevoryt, 18,5 x 13,5 cm, sign. PD J. Váchal, rám
the disciple of A. Kalvoda and R. Bem, constituent member of the group Sursum and co-founder of the review Veraikon

Lot #: 13

Opening: CZK28,000

Date: 6 May 2021

Image
Zdeněk Sklenář (1910-1986)

Arcimboldo I
kolorovaná , 1962, 34 x 21 cm, rám, Du věnování F. Dvořákovi Zd. Sklenář
the disciple of prof. A. Hofbauer and Z. Kratochvil at The Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, member of The Hollar Association of Czech Graphic Artists, The Manes Association of Fine Artists, the

Lot #: 14

Opening: CZK18,000

Date: 6 May 2021

Image
Joan Miró (1893-1983)

Le Lézard aux Plumes d´or
litografie, 1971, 33,7 x 48,1 cm, sign. PD Miró, rám, 47/50, Ačkoliv původem katalánský malíř, grafik a sochař vystudoval umělecké školy v Barceloně a ve Francii, byla jeho tvorba velmi silně ovlivněna také vlivy soudobého amerického umění, tvůrců jako Jackson Pollock nebo

Lot #: 15

Opening: CZK150,000

Date: 6 May 2021

Image
Josef Istler (1919-2000)

Bojiště
kombinovaná technika, papír, 1941, 23 x 36 cm, sign. PN Istler, rám, vzadu štítek Ludvíka Kundery, originální a vysoce kvalitní práce z oceňovaného období jednoho z našich nejvýraznějších představitelů zejména poválečné abstrakce. Je považován víceméně za autodidakta, malířství studoval jen

Lot #: 16

Opening: CZK120,000

Date: 6 May 2021

Image
Josef Istler (1919-2000)

Frotáž
frotáž, 1942, 36,5 x 47 cm, sign. PD istler 42, rám, vzadu popsáno Ludvíkem Kunderou, tato práce představuje vzácnou ukázku z počátku autorovy tvorby, kdy umělec zpracovával podněty z tvorby Joana Miró i Paula Klee a pokoušel se nalézt vlastní výraz i prostřednictvím experimentu. Vzácnost

Lot #: 17

Opening: CZK135,000

Date: 6 May 2021

Image
Kamil Lhoták (1912-2002)

Krajina s kuželem a strojem pouště
akvarel, tuš, papír, 1968, 23 x 37 cm, sign. LD Kamil Lhoták 1968, rám

Lot #: 18

Opening: CZK65,000

Date: 6 May 2021

Image
Ota Janeček (1919-1996)

Žena s dopisem
olej, plátno, 1945, 45 x 34 cm, sign. PN O. Janeček 45, rám, číslo katalogu 7462; Ota Janeček, student kreslení u Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného na Českém vysokém učení technickém, po uzavření školy za války pracoval v továrně na výrobu jízdních kol. Na sklonku

Lot #: 19

Opening: CZK320,000

Date: 6 May 2021

Image
Jan Kotík (1916-2002)

Příběhy
olej na plátně, 1939, 80 x 110 cm, rám
Exposed: Jan Kotík, Praha, Výstavní síň Mánes 1968, č. kat. 2; Jan Kotík, Karlovy Vary 1991, č. kat. 2 (Starý námět); Jan Kotík, Praha, Národní galerie 1992, Berlín 1992, č. kat. 3; Jan Kotík, Praha 1996, Brno 1997; Jan Kotík 1916-2002, Praha, Národní

Lot #: 20

Opening: CZK950,000

Date: 6 May 2021

Image
Otto Mizera (1919-1951)

Hlava
kvaš, papír, 1946, 40 x 29 cm, sign. PD Mizera 14. 11. 43, rám, vzadu štítek Ludvíka Kundery, autor patřil ke třetí́ generaci surrealistů, kteří́ tvořili během války. Podílel se na aktivitách žižkovského a spořilovského okruhu surrealistů, spolupracoval také se skupinou Ra, které přispíval do

Lot #: 21

Opening: CZK44,000

Date: 6 May 2021

Image
Bohumír Matal (1922-1988)

Surrealistická kompozice
tužka, papír, 1944, 21 x 26,5 cm, rám, revír Lohbrück
the member of Skupina 42, The Umelecka beseda, SVU Ales in Brno and The Union of Moravian-Silesian Fine Artists

Lot #: 22

Opening: CZK35,000

Date: 6 May 2021

Image
Václav Tikal (1906-1965)

Snící masturbant
olej, plátno, 1944, 31,5 x 23 cm, rám, Tikal se poprvé seznámil se surrealismem koncem 30. let prostřednictvím reprodukcí surrealistických obrazů v revui Minotaure. Toto seznámení bylo pro Tikala klíčové a ovlivnilo jeho tvorbu po několik dalších desítek let. Zejména pak obrazy

Lot #: 23

Opening: CZK650,000

Date: 6 May 2021

Image
Jan Konůpek (1883-1950)

Meditace
tuš, akvarel, papír, 1944, 30,5 x 20,5 cm, sign. PD Konůpek, rám, hledání odpovědí na otázky Kdo jsme? Kam směřujeme?, zkoumání hloubky lidské duše na její pouti k branám věčnosti patřilo k celoživotním tématům tvorby Jana Konůpka. Toto je jedna z jeho vrcholných ukázek volné tvorby z

Lot #: 24

Opening: CZK2,800

Date: 6 May 2021

Image
Jan Konůpek (1883-1950)

Osoby
tužka, papír, 1930, 41,5 x 27,5 cm, sign. DU Konůpek, rám
the disciple of prof. Koula and Schultz, Bukovac and Pirner

Lot #: 25

Opening: CZK10,000

Date: 6 May 2021

Image
Jan Konůpek (1883-1950)

Postava
tuš, kombinovaná technika, papír, 1929, 50 x 39 cm, sign. PD, rám

Lot #: 26

Opening: CZK18,000

Date: 6 May 2021

Image
Jan Konůpek (1883-1950)

Socha
akvarel, papír, 1944, 47 x 24 cm, PD monogr. JK 44, rám

Lot #: 27

Opening: CZK32,000

Date: 6 May 2021

Image
Václav Tikal (1906-1965)

Nalezená prehistorie
kvaš, akvarel, papír, 1942, 19 x 23 cm, sign. LD V. Tikal 42, rám, vzadu štítek a popsáno Ludvíkem Kunderou. Významný český autor, který studoval na Akademii výtvarných umění, navázal v době II. světové války prostřednictvím Otty Mizery kontakty s českými surrealisty a postupně

Lot #: 28

Opening: CZK72,000

Date: 6 May 2021

Image
Zdeněk Sklenář (1910-1986)

Benátky
akvarel, papír, 20,5 x 8 cm, sign. PD Sklenář, rám, pravost díla ověřena a posouzena Galerií Zdeněk Sklenář
the disciple of prof. A. Hofbauer and Z. Kratochvil at The Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, member of The Hollar Association of Czech Graphic Artists, The Manes

Lot #: 29

Opening: CZK30,000

Date: 6 May 2021

Image
Kamil Lhoták (1912-1990)

Astra bilobé
tuš, akvarel, papír, 1987, 16 x 24 cm, sign. PD Kamil Lhoták 87, rám, dílo Kamila Lhotáka, především díky nezaměnitelným ilustracím s charakteristickou výrazovou zkratkou, se stalo rozpoznatelným napříč širokou veřejností. Poetismus a imaginace jsou typickými vypravěči Lhotákovy tvorby

Lot #: 30

Opening: CZK29,000

Date: 6 May 2021