Auction 19.05.2019

AUKTIONSKAMMAREN I VÄTTERBYGDEN
Lillgatan 28
55451 Jönköping
Sweden
[email protected] · +46 (0)36 351460

Date of the auction: 19.05.2019

Back

Image
Skulptur Kina antik

i form av manshuvud, träskuret med tunt ytskikt i lera, ställning i svärtat järnsmide av modern tillverkning medföljer, höjd 47 (smärre slitage/ krackelyrer

Lot #: 1

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Henry Schouten 1857-1927

oljemålning på duk, landskap med kor, signerad, 80x100

Lot #: 2

Estimate: SEK5,000

Date: 19 May 2019

Image
Carl-Harry Stålhane Rörstrand

golvvas "Hjorttunga", stengods grön glasyr, bukig form, unik signerad Stålhane -47 Sverige Hjorttungan, höjd 59 (fotringen med obetydliga tillverkningsdefekter, fläckar i glasyren efter tillverkningen

Lot #: 3

Estimate: SEK4,000

Date: 19 May 2019

Image
Skrivbord rokoko 1700-tal

troligen Frankrike, svärtat, sargen med låda, nyckelskylt och draghandtag av förgylld mässing, svängda ben, profilerad skiva, höjd 73, bredd 124, djup 72

Lot #: 4

Estimate: SEK10,000

Date: 19 May 2019

Image
Kompass gustaviansk

sent 1700-tal, trä med handkolorerad kopparstick på papper med girlander och äggstav, ovansida med förteckning över städer i europa, kompassnål av slipat stål och mässing, 7x5

Lot #: 5

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
H. Grade 18/1900-tal

oljemålning på pannå, "spielgenossen", rumsinteriör med hundar och katt, signerad, 26x31

Lot #: 6

Estimate: SEK2,500

Date: 19 May 2019

Image
Nattljusstakar 1 par senempir silver

Lars Larson & Co Göteborg 1857, snäckformad botten, hänkel i form av slingrande orm, vikt 108 gram, höjd 6, bredd 10

Lot #: 7

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Ljusring empir tidigt 1800-tal

stomme i mässing, för sju ljus, sex ljusarmar i form av delfiner samt ett sparljus, olikformade fasettslipade prismor, höjd 100, diameter 90

Lot #: 8

Estimate: SEK8,000

Date: 19 May 2019

Image
Isaac Grünewald 1889-1946

oljemålning på pannå, blomsterstilleben med amaryllis, signerad, 55x46

Lot #: 9

Estimate: SEK40,000

Date: 19 May 2019

Image
Berndt Friberg (1899-1981)

vas stengods, ljusblå harpälsglasyr, signerad Gustavsberg Studio 1960, höjd 23 (mindre märken

Lot #: 10

Estimate: SEK3,000

Date: 19 May 2019

Image
Porträtt av Svenska regenter sent 1700-tal/c.1800

8 stycken, oljemålningar på papperspannå, Gustav Vasa, Erik XIV, Johan III, Sigismund, Karl IX, Kristina, Karl X, Karl XI, samtida förgyllda ramar, rammått 19,5x24, bildmått 16x21 (obetydliga skrapmärken samt en med obetydligt färgbortfall samt 3 med smärre hörnskador

Lot #: 11

Estimate: SEK15,000

Date: 19 May 2019

Image
Spegel empir 1800-talets första hälft

signerad Johan Petter Holmberg (1780-1831), dekor av solfjäder och lejonmaskaroner, förgylld med bladguld och slagmetall, Stockholms Hallstämpel samt stämpelsignatur JP Holmberg, 94x53

Lot #: 12

Estimate: SEK2,500

Date: 19 May 2019

Image
Tyra Lundgren 1897-1979

skulptur, fågelunge, chamotterat stengods, polykrom glasyr, på stensockel, osignerad, höjd 11

Lot #: 13

Estimate: SEK5,000

Date: 19 May 2019

Image
ROLEX Oyster Perpetual Datejust

armbandsur diameter 26 m.m. stål/guld, automatisk, safirglas, datum, viklås, fungerar, närmast oanvänd

Lot #: 14

Estimate: SEK12,000

Date: 19 May 2019

Image
Moped Victoria Avanti 1956/57

körklar, utställd på motormässan Elmia 2019, höjd 90, längd 178 (nippel släppt vid frikoppling

Lot #: 15

Estimate: SEK20,000

Date: 19 May 2019

Image
Vicke Lindstrand

vas "Vinter" Kosta, hyttarbete 1950-tal, något blåtonat klarglas med svartvita träsiluetter i underfångsteknik, signerad LH och numrerad 1802, höjd 19, bredd 12 (obetydliga invändiga märken efter tillverkningen samt ytterst obetydliga skrapmärken

Lot #: 16

Estimate: SEK10,000

Date: 19 May 2019

Image
August Hagborg 1852-1921

oljemålning på duk, skördearbete i Bretagne, signerad, 73x111 (duken med obetydliga nålhål, smärre reva

Lot #: 17

Estimate: SEK15,000

Date: 19 May 2019

Image
Träskulptur barock

Sydeuropa 1600-tal, föreställande kvinnligt helgon i tårar, höjd 28(smärre skador/torksprickor

Lot #: 18

Estimate: SEK2,500

Date: 19 May 2019

Image
Carl Kylberg 1878-1952

akvarell, kvinnofigurer i landskap, dagermått 27x36, atergo anteckningar, av konstnären egenhändigt utförd ram (56x61), proveniens: Galerie Moderne Stockholm, inköpt av gymnastikdirektör Gudrun Lund, Aledal Bankeryd senare i arv till nuvarande ägare, inköpskvitto från 1954 medföljer

Lot #: 19

Estimate: SEK15,000

Date: 19 May 2019

Image
Otto Schulz

fåtölj 1940/50-tal, djuphäftad rygg, blommig tygklädsel, lös sittdyna, pärlspik av mässing, ben i betsat lövträ

Lot #: 20

Estimate: SEK8,000

Date: 19 May 2019

Image
Bertil Vallien f. 1938

skulptur, sandgjuten, "Map/karta" med inneslutna polykroma symboler och figurer, monterad i ställning av järnsmide, limmad på glasfiberlist, signerad, B. Vallien UNIQUE, 76,5x63 exklusive list och ställning (tillverkningsspricka på vänster sida som åtföljes av sprickbildning genom drygt halva

Lot #: 21

Estimate: SEK30,000

Date: 19 May 2019

Image
Casoletter 1 par Louis XVI-stil

1800-tal, brons med spår av förgyllning, urna med dekor av bockhuvuden och girlander, på kvadratisk fotplatta, höjd 23

Lot #: 22

Estimate: SEK2,500

Date: 19 May 2019

Image
Urna med lock

troligen Kina antik, bränt lergods, höjd 19

Lot #: 23

Estimate: SEK800

Date: 19 May 2019

Image
Ring 18k vitguld

med äldre briljantslipade diamanter i rosettfattning ca. 0,50ct. svenska stämplar 1968, vikt 4,0 gram, storlek 16,5-17/52-53

Lot #: 24

Estimate: SEK3,000

Date: 19 May 2019

Image
Kandelabrar 1 par empirstil

Louis Philippe Frankrike 1800-tal, brännförgylld och brunpatinerad brons, ljusarmar i form av ymnighetshorn uppburna av bevingad kvinnogestalt på klot, för vardera fyra ljus, höjd 68 (obetydligt bruksslitage

Lot #: 25

Estimate: SEK20,000

Date: 19 May 2019

Image
Donald Baechler f.1950

Amerika, akvarell och collage, utan titel, monogramsignerad -88, bladmått 29x39

Lot #: 26

Estimate: SEK25,000

Date: 19 May 2019

Image
Matta Täbritz figural

mönster av de fyra årstiderna, 268x181

Lot #: 27

Estimate: SEK6,000

Date: 19 May 2019

Image
Ljusstakar 1 par c.1800

sengustavianska Stockholmsarbeten i Fredrik Rungs art, brons med spår av förgyllning och carraramarmor, ljuspiporna uppburna av stående kvinnogestaleter, höjd 28 (fotplattor med enstaka smärre nagg, under ena ljuspipan lagat bräckage

Lot #: 28

Estimate: SEK5,000

Date: 19 May 2019

Image
Bordsspegel 1900-talets andra hälft

mässing, tvåsidigt spegelglas varav ett smärre konkavt, etikettmärkt made in Germany, höjd 41 (smärre slitage

Lot #: 29

Estimate: SEK800

Date: 19 May 2019

Image
Samuel Edmund Waller England 1850-1903

oljemålning på duk, "Brush and comb", atergo etiketter, signerad -96, 53x38

Lot #: 30

Estimate: SEK7,000

Date: 19 May 2019