Auction 19.05.2019

AUKTIONSKAMMAREN I VÄTTERBYGDEN
Lillgatan 28
55451 Jönköping
Sweden
[email protected] · +46 (0)36 351460

Date of the auction: 19.05.2019

Back

Image
Skrivbord rokoko 1700-tal

troligen Frankrike, svärtat, sargen med låda, nyckelskylt och draghandtag av förgylld mässing, svängda ben, profilerad skiva, höjd 73, bredd 124, djup 72

Lot #: 4

Estimate: SEK10,000

Date: 19 May 2019

Image
Bertil Vallien f. 1938

skulptur, sandgjuten, "Map/karta" med inneslutna polykroma symboler och figurer, monterad i ställning av järnsmide, limmad på glasfiberlist, signerad, B. Vallien UNIQUE, 76,5x63 exklusive list och ställning (tillverkningsspricka på vänster sida som åtföljes av sprickbildning genom drygt halva

Lot #: 21

Estimate: SEK30,000

Date: 19 May 2019

Image
Donald Baechler f.1950

Amerika, akvarell och collage, utan titel, monogramsignerad -88, bladmått 29x39

Lot #: 26

Estimate: SEK25,000

Date: 19 May 2019

Image
Uppläggningsfat tenn rokoko

Norrköping möjligen Claes Eric Heland (1776-1784) , konturerat brätte, ovalt, 38x28 (något anlupet, smärre förstärkningar på baksidan vid skålning-brätte

Lot #: 38

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Nattljusstake sengustaviansk c. 1800

brännförgylld brons och mässing, höj och vändbar ljushållare, oval sockel i vit marmor med ornamentik i form av sittande hund, höjd 32, bredd 13

Lot #: 43

Estimate: SEK4,000

Date: 19 May 2019

Image
Terrin med lock tenn rokoko

Karlskrona 1777 möjligen Johan Henrik Bodecker, ledade hänklar fästa vid rocailler, höjd 20, bredd 29x16 (fotring med smärre äldre lagning/förstärkning

Lot #: 57

Estimate: SEK6,000

Date: 19 May 2019

Image
Bordslystrar 1 par Louis XVI-stil

c. 1900, slipad glasobelisk samt fasettslipade olikformade prismor varav några röktonade, somliga prismor av äldre datum, kvadratisk fotplatta, vit marmor samt ornamenterad mässing, krönade månskära, höjd 47

Lot #: 79

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Bernt Ringqvist 1917-1966

oljemålning på duk, stilleben med ros, monogramsignerad -43, 55x46 (duken med obetydligt hål

Lot #: 134

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Stolar 4 stycken c. 1800

gustavianska Lindomearbeten, genombrutna ryggbrickor med spjälverk och lotus, kopplade ben, fast stoppad sits, höjd 88/46 (förstärkningar, smärre dekorelement saknas, en spjäla lagad och felvänd

Lot #: 191

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Brödkorg empir 1800-talets första hälft

bemålad med förgylld dekor, 35x22 (slitage

Lot #: 211

Estimate: SEK1,000

Date: 19 May 2019

Image
Begravningsminiatyrer 2 stycken siluetter

empir troligen Finland, profilporträtt i tunt svart papper, föreställande AG Almberg och Alb. CG Almberg d. 16 juni 1826, bemålad och förgylld bård, ram med vävd "guldbård", 11x11 (2

Lot #: 230

Estimate: SEK1,000

Date: 19 May 2019

Image
Inga Bursell f.1935

oljemålning på duk, "Mina katter och jag...", signerad, 65x54

Lot #: 336

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Dryckeskanna tenn

Johan Carl Hagman Vimmerby 1847, ornerade kulfötter, svängd hänkel och tumgreppsknopp i form av janushuvud, lockplakett, höjd 19 (smärre ojämnheter

Lot #: 414

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Bägare silver

Johan Schmitt Kristianstad (1763-1785) godronnerad fotring, vågbandsdekor, livet med fräcklad dekor, vikt 69 gram, höjd 9, diameter 7,5

Lot #: 415

Estimate: SEK1,000

Date: 19 May 2019

Image
Miniatyrer 2 stycken 1800-tal

gravyrer, profil porträtt, en mässing/glas varav en i svärtat trä, 13x13, diameter 11,5

Lot #: 572

Estimate: SEK800

Date: 19 May 2019

Image
K-G Holmberg 1916-1964

oljemålning på duk, segelbåtar på hav, signerad 1947, 80x110

Lot #: 576

Estimate: SEK3,000

Date: 19 May 2019

Image
Figuriner 2 stycken samt fragment

Kina antika, bemålat/patinerad lergods (smärre avslag/slitage) höjd 7-37

Lot #: 602

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Möbelbeslag 50 stycken 1700-tal

barock, rokoko samt Louis XVI, patinerad samt förgylld brons och mässing (enstaka smärre skador

Lot #: 640

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Möbelbeslag 10 stycken

barock 1700-tal, draghandtag 4+6, patinerad mässing, längd 13/10

Lot #: 641

Estimate: SEK800

Date: 19 May 2019

Image
Gösta Månsson 1924-2009

oljemålning på duk, "Norreport Visby", signerad även atergo, 38x46

Lot #: 643

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Dolce & Gabbana damarmbandsur Time

quartz, stål, integrerad originallänk med infattade stenar, svart urtavla märkt D&G, extra länkar medföljer, originalbox samt värdehandlingar

Lot #: 651

Estimate: SEK1,000

Date: 19 May 2019

Image
Skulptur Kina antik

i form av manshuvud, träskuret med tunt ytskikt i lera, ställning i svärtat järnsmide av modern tillverkning medföljer, höjd 47 (smärre slitage/ krackelyrer

Lot #: 1

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
Henry Schouten 1857-1927

oljemålning på duk, landskap med kor, signerad, 80x100

Lot #: 2

Estimate: SEK5,000

Date: 19 May 2019

Image
Carl-Harry Stålhane Rörstrand

golvvas "Hjorttunga", stengods grön glasyr, bukig form, unik signerad Stålhane -47 Sverige Hjorttungan, höjd 59 (fotringen med obetydliga tillverkningsdefekter, fläckar i glasyren efter tillverkningen

Lot #: 3

Estimate: SEK4,000

Date: 19 May 2019

Image
Kompass gustaviansk

sent 1700-tal, trä med handkolorerad kopparstick på papper med girlander och äggstav, ovansida med förteckning över städer i europa, kompassnål av slipat stål och mässing, 7x5

Lot #: 5

Estimate: SEK2,000

Date: 19 May 2019

Image
H. Grade 18/1900-tal

oljemålning på pannå, "spielgenossen", rumsinteriör med hundar och katt, signerad, 26x31

Lot #: 6

Estimate: SEK2,500

Date: 19 May 2019

Image
Nattljusstakar 1 par senempir silver

Lars Larson & Co Göteborg 1857, snäckformad botten, hänkel i form av slingrande orm, vikt 108 gram, höjd 6, bredd 10

Lot #: 7

Estimate: SEK1,500

Date: 19 May 2019

Image
Ljusring empir tidigt 1800-tal

stomme i mässing, för sju ljus, sex ljusarmar i form av delfiner samt ett sparljus, olikformade fasettslipade prismor, höjd 100, diameter 90

Lot #: 8

Estimate: SEK8,000

Date: 19 May 2019

Image
Isaac Grünewald 1889-1946

oljemålning på pannå, blomsterstilleben med amaryllis, signerad, 55x46

Lot #: 9

Estimate: SEK40,000

Date: 19 May 2019

Image
Berndt Friberg (1899-1981)

vas stengods, ljusblå harpälsglasyr, signerad Gustavsberg Studio 1960, höjd 23 (mindre märken

Lot #: 10

Estimate: SEK3,000

Date: 19 May 2019