Bibliophilie : manuscrits, autographes,livres anciens et modernes

Briscadieu
12-14 rue Peyronnet
33800 Bordeaux
[email protected] · +33 (0)5 56 31 32 33

Date of the auction: 05.07.2013

Back

Image

ACHILLE TATIO (Alessandrino) : Dell'amore di Leucippe et di Clitophonte. Nuouamente tradotto dalla lingua greca, 1551. In-12 : t., 7f., 115pp. Plein veau moucheté ép., dos à nerfs orné, et fleurons dorés, frise à froid et double filet d'encadrement doré sur les plats, p.d.t. absente, mors supèrieur

Lot #: 1

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

ALBERTI (Leandro) : Descrittione di tutta l'Italia & isole pertinenti ad essa […] Nella quale si contiene il sito di essa, l'origine, & le signorie delle città, & de'castelli ; co' nomi antichi, & moderni ; i costumi de popoli, & le conditioni, de paesi. Venetia, Ugolino, 1596. In-8 : t., 33f

Lot #: 2

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

BOCCACE (Giovani) : La Geneologia De Gli Dei De Gentili Di M. Giouanni Boccaccio Con La Spositione De Sensi allegorici delle fauole, et con la dichiaratione dell'historie appartenenti a detta materia. Venetia, Bertano, 1574. In-8 : t., 7f., 263f. (rouss. éparses). Petites erreurs de pagination

Lot #: 3

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

CALEPINO (Ambrogio) : Ambrosii Calepini Dictionarium latino-graecum primum diligentia concinnatum.... Lugduni, Frellonium, 1562. In folio : 272ff. + additions (cerne clair sur quelques feuillets, un manque à un feuillet avec manque de texte, les derniers feuillets du dictionnaire ont été reliés à

Lot #: 4

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

CESAREE (Basile, de) - NAZIANZE (Grégoire, de) : Opera magni Basilii per Raphaelem Volaterranum nuper in latinum conversa : Cum solito privilegio pontificio ne quis audeat hinc ad decennium hec opera imprimere. Suivi de Hexameron magni basilii per Joannem Agryropolum e greco in latinum conversum

Lot #: 5

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

C. Julius Caesar : I commentari di Caio Giulio Cesare , tradotti nuovamente di Latino in lingua Toscana da Francesco Baldelli. Venezia, Alaris, 1573. In-8 : t., 14f., 792pp. (pages 1, 2 abs.)(cerne clair sur quelques feuillets). Vélin souple ép., cerne en marge ext. sur une cinquantaine de

Lot #: 6

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

Constitutiones et decreta sex provincialium synodorum mediolanensium... Venezia, Senensis, 1596. suivi de Constitutiones et decreta de cura pestilentiae ex concilio provinciali quinto mediolanensi extracta, ... Venetiis, Senensem, 1595. 2 tomes en 1 vol. in-8 : t., 110f., 58f. - 59-898pp. - 84pp

Lot #: 7

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

EUSEBE de Césarée : Autores historiae ecclesiasticae. Eusebii Pamphili Caesariensis episcopi libri novem, Ruffino interprete. Ruffini presbyteri Aquileiensis, libri duo. Item ex Theodorito Episcopo Cyrensi, Sozomeno, & Socrate Constantinopolitano libri duodecim, versi ab Epiphanio Scholastico

Lot #: 8

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

HORACE : Horatii Ode Carmen Epodon et seculare cum exactissima Antonii Mancinelli et cum familiari Jodoci Badii explanatione. Paris, Petit , Roce, 1503. In folio : IVf. (dont t.), CXXXVIf. (manque les feuillets LXXV et LXXVI (n3,4))(rouss. éparses en marge et trace de cerne clair en marge haute sur

Lot #: 9

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

OROSE (Paul) : Pauli Orosii, historiographi clarissimi, opus prestantissimum. Venundantur in vico divi Jacobi sub intersignio leonis argentei. "Fol. I" : Pauli Orosii, viri doctissimi, Historiarum initium ad Aurelium Augustinum. - "à la fin" : Pauli Orosii, viri praeclarissimi, Historiarum opus

Lot #: 10

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

PAPON (Jean) : Secrets du troisième et dernier notaire. Seconde édition, revue & augmentée par l'auteur. Lyon, Jean de Tournes, 1583. Portr. grav. In-folio, t. avec grav. (personnages et figures allégoriques de la lois), 13 f., 800 pages, 21 f. (table des matière, rép. alph.). Cernes clairs et

Lot #: 11

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

Rhetoricorum ad. C. Herennium libri IV incerto auctore Ciceronis. * De Inventione libri II - Topica ad Trebatium - Oratoriae partitiones. Cum correctionibus Pauli Manutii. * De oratore libri III - De optimo genere oratorum - De claris oratibus. Scholia Pauli Manutii. Venetiis, Aldum, 1569. Suivi de

Lot #: 12

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

SALUSTE : Salustio, con alcune altre belle cose, volgareggiato per Agostino Ortica de La Porta genevose. Vinegia, Gregorio di Gregori, 1523. In-8 : CXXVII f. (dont t.). Les cahiers N et M sont inversés (légèrement court de marge en tête). In-8 : CXXVII f. (dont t.). Les cahiers N et M sont inversés

Lot #: 13

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

SILIUS ITALICUS : Silii Italici, clarissimi poetae, Punicorum libri XVII alibi in Germania non temere aediti hactenus cum argumentis. Hermanii Buschii, & scoliis in margine adiectis, quae vive uberioris commentarii esse possunt. - "À la fin" : Basileae, apud Thomam Volfium, 1522, quarto idus

Lot #: 14

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

SUETONE : Caii Suetonii Tranquilli Duodecim Caesares, cum Philippi Beroaldi bononiensis, Marcique item Atonii Sabellici Commentariis, & Bapt. Aegnatii, aliorumque doctorum vivorum annotationibus. Lugdini (Lyon) Apud Ioannem Frellonium, 1548. Ecusson portant le mot "Matura" sur la page de titre

Lot #: 15

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

SUETONE : Omnia quam antehac emendatiora annotationes Des. Erasmi & Egnatij cognitu dignae. C. Svetonius Tranquillus. Dion Cassius. Aelius Spartianus. Iulius Capitolinus. Aelius Lampridius. Vulcatius Gallicanus. Trebellius Polio. Flavius Vopiscus. Herodianus Politiano interp. Sex. Aurelius Victor

Lot #: 16

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

VIRGILE : Pub. Virgilii Maronis poetae mantuani opera omnia in numeris pene. Venezia, Hieronymus Scotus, 1555. In folio : t., 7f., 560f. Grav. sur bois in texto. Feuillets lavés. Plein maroquin vert XXe, dos à 3 nerfs

Lot #: 17

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

Biblia Sacra Vulgatae Editionis, Sixti V. pontificis maximi jussu recognita atque versiculis distincta. Lugduni, Guillimin, 1686. In-8 : t. grav., 3f., 959pp. (dernier feuillet de table avec petite déchirure) Pleine bas. fauve ép., dos à nerfs orné avec épidermures et petits manques de cuir

Lot #: 18

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

BIBLE : La Saincte Bible contenant le vieil et nouveau testament traduicte du Latin en François par les Theologiens de l'Univerfité de Louvain, comme il appert par l'Epiftre fuivante, d'un des premiers Docteurs d'icelle. Enrichie en cefte derniere imprefsion, de figures & de cartes neceffaires pour

Lot #: 19

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

BINIUS (Severinus) : Concilia Generalia et Provincialia, graeca et latina quotquot reperini potuerunt, item epistolae decretales, et romanor. Pontifc. Vitae, omnia studio, et industria R. D. Severini Binii, ss. Theol. Doctor. Metrop. Eccles. Colon. Canonici Prefbyteri, C. Recognita, aucta, Notis

Lot #: 20

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

BONNET (Charles) : M. Annaei lucani de Bello civili, cum Hugonis Grotii, farnabii notis integris et variorum selectissimis, accurante Cornelio SCHREVELIO. Lugduni, sumptibus Bourgeat, 1670. 2 tomes in-12 : fx.t. grav., t., 12f., 419pp. / t., 420-609, 87f. (index).(rouss. éparses par zones, cerne

Lot #: 21

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

SCHONAEUS (Cornelius) Terentius Christianus. seu comoediae sacrae, tribus partibus distinctae, Terentiano Stylo a Cornelio Schonaeo, goudano conscriptae. Edito nova et a multis mendis purgata. Sumptibis henr. Amstelodami, Laurentii, 1646. In-12 : t. gravé, 7f. (préface), 359pp. - 9f., 239 - 286 pp

Lot #: 22

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

CAPRA (Alessandro) : Geometria famigliare et instruttione pratica. Cremona, Zanni, 1671. Ill. de 42 figures sur bois in texto et 10 pl. h.t. In-4 : t., 5f., 187pp. Plein vélin rigide ép., quelques petits manques. Bon état

Lot #: 23

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

CLEMENT VIII (Pape) : Caeremoniale episcoporum Jussu Clementis VIII Pont. Max. Reformatum. Omnibus ecclesiis, Ad SS. D. Dominum N. Urbanum VIII. PP. Parisiis, Impesis Societatis Typographicae Librorum, 1633. In-folio, t. grav., 7 f. (préface et index), 366 pp. Illustré de 68 gravures dans le texte

Lot #: 24

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

Cornelii iansenii leerdamensis, S.T.D. et prof. Lovaniensis, episcopi iprensis, Tetrateuchus sive commentarius in sancta iesu christi evangelia. Paris, Jost, 1665. In-4 : t., 3f., 586pp ., 15f. (tables). Cerne clair partie centrale en tête. Plein veau fauve moucheté ép., dos à nerfs orné, manque de

Lot #: 25

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

COURTOT (François) : La Science des Mœurs, tirée du fond de la Nature. Où est compris le projet d'un nouveau corps de morale tirée de l'écriture sainte. Paris, Couterot, 1694. In-12 : t., 14f., 492pp., 2f. Plein veau fauve ép., dos à nerfs orné, petits manques de cuir aux coiffes, un mors fendillé

Lot #: 26

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

DANTE (Alighieri) : Rimario di tutte le desinenze de versi della Divina Commedia... opera già pubblicata in Napoli l'anno 1602... ed ora notabilmente migliorata, arriechita... Padova, Comino, 1726. In-8 : 557pp. (dont t.). Plein vélin rigide ép., p.d.t. sur dos. Bon ex

Lot #: 27

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

DAVITY (Pierre) : Les Estats empires et principautez du monde. Representez par la description des pays, mœurs des habitans, richesses des provinces. Les forces, le gouvernement, la religion et les princes qui ont gouverné chaque estat. Avec l'origine de toutes les religions et de tous les chevaliers

Lot #: 28

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

DESCARTES (René) : Renati Des Cartes opera philosophica quibus continentur meditationes de prima philosophia principia philosophiae, dissertationes de methodo, dioptrice, meteora, & tractatus de passionibus animae. .. Francfort, Knochii, 1692. Portrait front. de l’auteur. Nombreuses figures dans le

Lot #: 29

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013

Image

D. Junii Juvenalis & auli persii flacii satyrae cum veteris scholiastae & variorum commentaris. Amsterdam, Westenium, 1684. Suivi de Auli persii flacci satyrarum liber I. cum notis variorum. In-8 : t., 22f., 525pp., 45f. (tables) - 112pp (dont t.), 9f. (rousseurs éparses). Ouvrage relié, plats

Lot #: 30

Estimate: €0

Date: 5 Jul 2013