Decorative sale 27 August 2019

Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Sweden
[email protected] · +46 (0)18 121222 · +46 (0)18 148097

Date of the auction: 27.08.2019

Back

Image

Olle Hjortzberg 1872-1959. Konstnärens palett och cigaretter. Signerad och daterad O.Hzbg 86. Akvarell med täckvitt, 17 x 12,5 cm (dagermått

Lot #: 1

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Severin Nilson 1846-1918. Björkar vid vattendrag. Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 47,5 x 28 cm

Lot #: 2

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Fat, ett par Jugend. Karl Anderson, Stockholm 1919. Ovala. L 47 cm. Total vikt c:a 2650 g

Lot #: 3

Estimate: SEK10,000 - SEK12,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Karmstol Gustavianskt stockholmsarbete av Ephraim Ståhl (verksam som stolmakare i Stockholm 1794-1820). Signerad med kallstämpel ES samt märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Bär inventariemärkning för Oscar II 1037 Fast stoppad sits och rygg. Skuren dekor. Sitthöjd c:a 45 cm

Lot #: 4

Date: 27 Aug 2019

Image

Spelbord, ett par Sengustavianska. Fanerade med mahogny. Sargen med låda. L 89, B 86, H 74 cm

Lot #: 5

Estimate: SEK12,000 - SEK15,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Louis Legrand Frankrike 1863-1951. "En nage, pour Les Petites du Ballet". Signerad Louis Legrand. i blyerts samt i plåten. Etsning och akvatint tryckt i blått, 22 x 37 cm

Lot #: 6

Estimate: SEK4,000 - SEK5,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Spegel Stockholmsarbete i rokoko. Genombrutet krön och nederdel. Förgylld och bronserad. 103 x 40,5 cm

Lot #: 7

Estimate: SEK8,000 - SEK10,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Tvättfat Porslin. Kina, sent 1800-tal. Dekor i emaljfärger. Ø 40 cm

Lot #: 8

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Severin Nilson 1846-1918. Vitt hus i sommargrönska. Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 23 x 31 cm

Lot #: 9

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Bergére Parisarbete i Louis XVI av Pierre-Eloi Langlois (verksam som mästare i Paris 1774-1805). Signerad med kallstämpel. Fast stoppad sits och rygg med lös plymå. Skuren dekor. Sitthöjd c:a 55 cm

Lot #: 10

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Ljusstake Gustaviansk. Henrik Frodell, Stockholm 1789. Kolonnformat skaft med kannelyrer. Dekor av pärlstav. Godronnerad ljuspipa med lös ljushatt. Ljushatt stämplad av Gustaf Folcker, Stockholm 1823. Bär lodangivelse. H 27 cm. Vikt ca 480 gram

Lot #: 11

Date: 27 Aug 2019

Image

Ljusstakar, ett par George III. Naylor & Settle / Peter Spur & Son, Sheffield, 1792. H 27 cm

Lot #: 12

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Ljusstakar, ett par Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1816. H 22 cm

Lot #: 13

Estimate: SEK4,000 - SEK6,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Ljusstakar, ett par Empire. Orleans, Frankrike 1809-1919. H 24 cm

Lot #: 14

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Kaffe- och teservis, fyra delar Reibing, Stockholm 1947-48. Sterlingsilver. Bestående av kaffekanna, tekanna, gräddkanna samt sockerskål. H 9,5 cm. Total vikt c:a 1900 g

Lot #: 15

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Såsskålar på fat, ett par Oscar I:s tid. Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1853. Invändigt spår av förgyllning. H 8 cm. Total vikt c:a 812 gram

Lot #: 16

Date: 27 Aug 2019

Image

Erik Fleming 1894-1954. Skål samt fat. Atelier Borgila, Stockholm 1944-45. Sterlingsilver. Dekor av vågbandsbård. Ø 14-28,5. Skål H 7,5 cm. Total vikt c:a 802 g

Lot #: 17

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Brandypan Thomas Wallis II, London 1804. Handtag i elfenben. H panna 7,5 cm. Vikt c:a 185 gram

Lot #: 18

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Tekanna Empirestil. Mästarstämpel KOH, Köpenhamn 1912. Probermästare Christian F. Heise. H 17 cm. Vikt c:a 515 gram

Lot #: 19

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Erik Fleming 1894-1954. Skål med lock. Atelier Borgila, Stockholm 1967. Sterlingsilver. Lockknopp med blomsterdekor. H 11,5, Ø 17,5 cm. Vikt c:a 776 g

Lot #: 20

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Bricka Oidentifierad mästarstämpel НД. Probermästare Ivan Vikhlyaev, Moskva 1802. Profilerad kant. Ø 35 cm. Vikt c:a 775 gram

Lot #: 21

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Bestickuppsättning i schatull C.G. Hallberg, Stockholm omkring sekelskiftet 1900. Bestående av 15 stycken matskedar, 24 stycken matgafflar, 12 stycken bordsskedar, 13 stycken bordsgafflar, 13 stycken teskedar, såsslev samt bålslev. L 13,5-34 cm. Total vikt c:a 5245 gram

Lot #: 22

Date: 27 Aug 2019

Image

Carl Fredrik Carlman Bricka. C. F. Carlman, Stockholm 1939. Oval form med dekor av vågband. Silver. L 49,5, B 38, H 2,5 cm. Vikt c:a 1624 g

Lot #: 23

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Jacob Ängman 1876-1942. Bestickservis, 49 delar. "Rosenholm". Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1900-tal. Silver, knivblad i rostfritt stål. Bestående av 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 11 entréknivar, 1 såsslev samt 1 osthyvel. Total vikt c:a 2260 g

Lot #: 24

Estimate: SEK6,000 - SEK8,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Bestickuppsättning Bestående av 24 stycken fiskbestick av G.A.B., Stockholm 1917. Sex förgyllda fruktknivar samt tre fruktgafflar av Jacob Engelberth Torsk, Stockholm 1892. Sex förgyllda dessertskedar av Gustaf Folcker, Stockholm 1832. L 18-21. Total vikt c:a 2060 gram

Lot #: 25

Estimate: SEK4,000 - SEK6,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Skålar, tre stycken Porslin. Kina, 1800-talets andra hälft. Dekor i emaljfärger. Ø 17,5 cm

Lot #: 26

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Skålfat Porslin. Japan, Meiji. Imari. Ø 34 cm

Lot #: 27

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Bidé Bidé i fajans 1700-tal. Bemålad dekor i blåvitt med adligt vapen. Monterad i stol i Louis XVI stil med rottingsits. Längd bidé 42 cm

Lot #: 28

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Katarina Elfast född 1957. Modell. Signerad Katarina Elfast. Akvarell, 34 x 23,5 cm (dagermått

Lot #: 29

Estimate: SEK3,000 - SEK4,000

Date: 27 Aug 2019

Image

Peter Dahl 1934-2019. Motiv från KB. Signerad Peter Dahl PT. Färglitografi, 58 x 87 cm (dagermått

Lot #: 30

Estimate: SEK5,000 - SEK6,000

Date: 27 Aug 2019