Design-, Kunst- & Antikauktion

Svendborg Auktionerne
Tved Grønnevej 4B
5700 Svendborg
Denmark
[email protected] · +45 (0)62 212231

Date of the auction: 17.08.2019

Back

Image
Jens Harald Quistgaard

2 kander, kobenstyle, med turkis og rød emalje, h. 18 – 20,5 cm

Lot #: 1

Estimate: DKK800

Date: 17 Aug 2019

Image
Michael Bang for Holmegaard, Palet

2 stjertpotter, 2 skåle samt kande, orange/hvidt opaline, dia. 9 – 16 cm

Lot #: 2

Estimate: DKK1,200

Date: 17 Aug 2019

Image
Keld Moseholm (f. 1936)

Fodboldspiller, bronze, sign. KM 0-8, h. 8 cm./CD

Lot #: 3

Estimate: DKK15,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Knud Kyhn, Kgl. stentøj

Bjørnefamilie med 2 store samt 7 små bjørne, nr. 21432, 2 x 21433, 21434, 21435, 21519, 21520, 22745 samt 22748

Lot #: 4

Estimate: DKK2,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Lyngby vase

Hvidt porcelæn, 2. sort., h. 20 cm

Lot #: 5

Estimate: DKK600

Date: 17 Aug 2019

Image
Carl Harry Stålhane og Gunnar Borg for Rörstrand og Höganäs

8 miniature skåle og vaser, glaseret stentøj, h. 2 – 9 cm

Lot #: 6

Estimate: DKK2,500

Date: 17 Aug 2019

Image
Kay Bojesen

4 gardere, Fanebærer, Officer, Garder med tromme samt Garder med gevær, førstnævnte mangler fane, fremstår med enkelte brugsspor, h. 22 cm

Lot #: 7

Estimate: DKK1,500

Date: 17 Aug 2019

Image
Gammelt legetøj, Brio

2 biler, rødlakeret metal, l. 13 – 37 cm

Lot #: 8

Estimate: DKK800

Date: 17 Aug 2019

Image
Just Andersen

Stående nøgen kvinde, discometal, stemplet og nummereret D2300, fremstår med ridser, h. 27 cm

Lot #: 9

Estimate: DKK800

Date: 17 Aug 2019

Image
Krenitskål

Indvendig med rød emalje, h. 14 cm., dia. 25 cm

Lot #: 10

Estimate: DKK600

Date: 17 Aug 2019

Image
Per Lütken for Holmegaard

10 Hyggelamper, skærme af blåt og rødt kunstglas, bunde af matteret glas, h. 20 – 26 cm

Lot #: 11

Estimate: DKK800

Date: 17 Aug 2019

Image
Just Andersen

Vase af patineret bronze, med slank hals, stemplet og nummereret B1411, fremstår med lidt ridser samt lille skævhed ved hals, h. 17 cm

Lot #: 12

Estimate: DKK1,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Bjørn Wiinblad for Rosenthal

Skål samt vase, prydet med kvinder, belagt med 24 k. guld, dia. 19 cm., h. 24 cm

Lot #: 13

Estimate: DKK1,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Vivianna Bülow-Hube for Georg Jensen

Dele til bestikservice, Vivianna, mat stål, i ubrudt original emballage, bestående af 16 dele

Lot #: 14

Estimate: DKK500

Date: 17 Aug 2019

Image
Jais Nielsen, Kgl. stentøj

Vase, prydet med bibelsk motiv i relief, nr. 20100, sungglaseret, fremstår uden låg, h. 24,6 cm

Lot #: 15

Estimate: DKK800

Date: 17 Aug 2019

Image
Bode Willumsen, Kgl. stentøj

2 skåle, sungglaserede, nr. 20161 og 22724, dia. 16 – 24 cm

Lot #: 16

Estimate: DKK500

Date: 17 Aug 2019

Image
Stelton

Vinkøler og isspand, poleret stål, h. 11 – 21 cm

Lot #: 17

Estimate: DKK600

Date: 17 Aug 2019

Image
Just Andersen

Hankevase, discometal, stemplet og nummereret D136, fremstår med brugsspor, h. 16,5 cm

Lot #: 18

Estimate: DKK500

Date: 17 Aug 2019

Image
Lyngby porcelæn

Gulvvase, hvidt porcelæn, 2. sort., h. 38 cm

Lot #: 19

Estimate: DKK2,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Ida Holm Mortensen

Stor skål, stentøj, dekoreret med kornaks, sign. IHM 99 i bund, h. 24 cm., dia. 43 cm./CD

Lot #: 20

Estimate: DKK4,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Arne Bang

Kuglevase med modeleret bladværk, glaseret stentøj, sign. med monogram og nr. 52, h. 12,5 cm

Lot #: 21

Estimate: DKK2,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Arne Jacobsen

AJ-bordlampe, stamme, skærme og fod af auberginelakeret metal, fremstår med minimale brugsspor, udstillingsmodel fra butik, h. 55 cm

Lot #: 22

Estimate: DKK3,500

Date: 17 Aug 2019

Image
Arne Bang

Gulvvase, glaseret stentøj, prydet med 2 hanke samt Ålborg Apoteks logo i relief, fremstår med enkelte afslag på fodrand samt glasurafslag på munding, h. 49 cm., stemplet med monogram og 1943

Lot #: 23

Estimate: DKK8,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Stine Ring Hansen (f. 1968)

Bronzefigur, fugl, nr. 182/630, h. 8 cm./CD

Lot #: 24

Estimate: DKK400

Date: 17 Aug 2019

Image
Kähler

Vase, kohornsglaseret keramik, h. 25 cm

Lot #: 25

Estimate: DKK1,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Verner Panton

Pantella bordlampe, hvidt plastik, produceret hos Louis Poulsen

Lot #: 26

Estimate: DKK1,200

Date: 17 Aug 2019

Image
Kai Nielsen for Kähler

Prinsessen på ærten, terracotta, h. 18 cm

Lot #: 27

Estimate: DKK600

Date: 17 Aug 2019

Image
Hans Volmer, Midtfyn

Kvindefigur, udskåret nøddetræ, monteret på sokkel af skifer, h. 98 cm

Lot #: 28

Estimate: DKK2,000

Date: 17 Aug 2019

Image
Fransk arkitektlampe, 1940´erne

Teleskoparm af patineret messing, skærm af sortlakeret metal, l. 123 – 170 cm

Lot #: 29

Estimate: DKK1,500

Date: 17 Aug 2019

Image
Kai Nielsen for Kähler

Eva med æblet, terracotta, h. 30,5 cm

Lot #: 30

Estimate: DKK1,200

Date: 17 Aug 2019