Important Winter Sale 645

Bukowskis Stockholm, Arsenalsgatan 2, Box 1754, 111 87 Stockholm, Sweden
[email protected] · +46 (0)8 6140800

Date of the auction: 07.12.2022 - 09.12.2022

Image
Lot number 1
Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,836 - US$5,754
Image
Lot number 2
Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,836 - US$5,754
Image
Lot number 3
Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
SEK15,000 - SEK18,000
ca. US$1,438 - US$1,726
Image
Lot number 4
Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
SEK15,000 - SEK18,000
ca. US$1,438 - US$1,726
Image
Lot number 5
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,836 - US$5,754
Image
Lot number 6
Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,150 - US$1,438
Image
Lot number 7
Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$1,918 - US$2,397
Image
Lot number 8
Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,836 - US$5,754
Image
Lot number 9
SEK800,000 - SEK1,200,000
ca. US$76,723 - US$115,084
Image
Lot number 10
SEK200,000 - SEK225,000
ca. US$19,180 - US$21,578
Image
Lot number 11
SEK150,000 - SEK200,000
ca. US$14,385 - US$19,180
Image
Lot number 12
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$9,590 - US$11,988
Image
Lot number 13
Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$4,795 - US$5,754
Image
Lot number 14
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$2,877 - US$3,836
Image
Lot number 15
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$4,795 - US$5,754
Image
Lot number 16
Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,836 - US$5,754
Image
Lot number 17
Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
SEK15,000 - SEK20,000
ca. US$1,438 - US$1,918
Image
Lot number 18
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$2,877 - US$3,836
Image
Lot number 19
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$1,918 - US$2,397
Image
Lot number 20
Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$959 - US$1,150
Image
Lot number 21
Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
SEK8,000 - SEK10,000
ca. US$767 - US$959
Image
Lot number 22
Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,150 - US$1,438
Image
Lot number 23
Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$2,877 - US$3,836
Image
Lot number 24
Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$3,836 - US$4,795
Image
Lot number 25
SEK1,000,000 - SEK1,200,000
ca. US$95,904 - US$115,084
Image
Lot number 26
Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$3,836 - US$4,795
Image
Lot number 27
Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,397 - US$2,877
Image
Lot number 28
Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,397 - US$2,877
Image
Lot number 29
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,397 - US$2,877
Image
Lot number 30
Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$5,754 - US$7,672