Modern and Older

Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
[email protected] · +47 (0)22 708770

Date of the auction: 17.11.2015

Back

Image
Frederik Collett

Vårløsning, 1914 Olje på lerret, 70x95 cm Signert og datert nede til venstre: F C 14 LITTERATUR Vidar Poulsson: "Frederik Collett" i "Norsk kunstnerleksikon" Oslo 1982, bind 1, side 420-422 Arne Stenseng: "Frederik Collett" Oslo 1947 Ingrid Blekastad: "Naturalisten Frederik Collett" Lillehammer

Lot #: 1

Estimate: NOK60,000 - NOK80,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Bernt Tunold

"Vårkveld, Sortland" 1913 Olje på lerret, 60x80 cm Signert og datert nede til venstre: Bernt Tunold 1913 UTSTILT Bergen Kunstforening 1946, kat. nr 154 "Bernt Tunold" Bergen Billedgalleri 1960, kat. nr 27, avbildet i utstillingskatalog side 13. "Bernt Tunold 1877-1946" Salongen kunst og

Lot #: 2

Estimate: NOK50,000 - NOK60,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Adelsteen Normann

Solnedgang ved fjorden Olje på plate, 50x70 cm Signert nede til venstre: A Normann LITTERATUR Jens Thiis: "Norske malere og billedhuggere", Kristiania 1904 Anne Aaserud: "Adelsteen Normann, Fra Bodø til Berlin", Stamsund 2013 "Det er ikke til at undres over, at disse grovt effektfulle, flot og bredt

Lot #: 3

Estimate: NOK50,000 - NOK70,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Christian Skredsvig

"På Villgræs (På Villstrå)" 1912 Olje på lerret, 105x170 cm Signert og datert nede til venstre: Chr Skredsvig 1912 Reed Thomsen 334 PROVENIENS Politimester Lauritz Rode frem til omkring 1960 Familien Mossige frem til omkring 2009 Privat eie LITTERATUR Christian Skredsvig:: «Dager og netter blant

Lot #: 4

Estimate: NOK250,000 - NOK300,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Reidar Aulie

Bensinstasjonen, 1948 Olje på lerret, 76x61 cm Signert nede og datert nede til venstre: Aulie -48 Motivet er også kjent som Landhandelen LITTERATUR Ole Rikard Høisæther: "Reidar Aulie, Kunst og kamp" Oslo 1998 Maleriet "Bensinstasjonen" fra 1948 viser Aulies levende fortellerglede. Hans naivistiske

Lot #: 5

Date: 17 Nov 2015

Image
Erling Enger

"Snemenn" trolig 1939 Olje på lerret, 65x75 cm Signert nede til venstre: Erling Enger PROVENIENS Kunstnerens familie Auksjon Blomqvist Kunsthandel 1993 Privat eie UTSTILT Kunstnernes Hus 1991 LITTERATUR Anne Marie Lorck: "Erling Enger Humoristen i norsk malerkunst?", upublisert

Lot #: 6

Estimate: NOK80,000 - NOK100,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Harriet Backer

"Fra Trefoldighetskirken" ca 1904-1908 Olje på lerret, 96x112 cm Signert og påskrevet nede til høyre: Harriet Backer ufærdigt Lange 138 PROVENIENS Nils Backer-Grøndahl, Oslo Ida Schjelderup, Bergen Privat eie UTSTILT "Harriet Backer 1845-1932", Nasjonalgalleriet, 1997, kat. side 98 "Harriet Backer

Lot #: 7

Estimate: NOK700,000 - NOK800,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Per Deberitz

Landskap, 1930 Olje på lerret, 85x100 cm Signert og datert nede til venstre: P Deberitz 30 LITTERATUR Svein Thorud: "Per Deberitz" i "Norsk biografisk leksikon" nettutgaven "Flere strømninger brytes i Per Deberitz kunst. Hele hans produksjon viser imidlertid en påvirkning fra fransk tradisjon og en

Lot #: 8

Estimate: NOK35,000 - NOK40,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Thorvald Erichsen

Landskap, Holmsbu 1936 Olje på lerret, 74x92 cm Signert og datert nede til høyre: Thorvald Erichsen 36 UTSTILT Kunstnernes Hus 1959, kat. nr 193 LITTERATUR Erasmus Weddigen: "Die Sammlung Haakon Onstad", Bern 1976 "Tre generasjoner", Galleri Haaken, Oslo 1999 Thorvald Erichsen var elev på Zahrtmanns

Lot #: 9

Estimate: NOK40,000 - NOK60,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Johan Christian Dahl

"Klintekorset i Liselunds Hauge paa Möen" 1814 Olje på lerret, 78x53 cm Signert og datert nede til høyre på stenen: Dahl 1814 Bang 59 J.C. Dahl malte året etter en noe mindre versjon, med små avvik i motivet som i dag eies av Ny Carlsberg Glyptoktek, København. Maleriet ligger nært opptil et maleri

Lot #: 10

Estimate: NOK500,000 - NOK600,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Peder Balke

Jord gamme ved Vardøhus festning Olje på papir, 14x18 cm Signert nede til venstre: Balke LITTERATUR "Peder Balke 1804-1887" utstillingskatalog, Kunstnernes Hus, 1954 Bjørn Tore Pedersen: "Peder Balke 1804-1887 De malte Nordland" utstillingskatalog, 2005, Galleri Bodøgaard Vardøhus festning er Norges

Lot #: 11

Estimate: NOK400,000 - NOK450,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Peder Balke

Dampbåt og seilskip utenfor kysten, 1849 Olje på papir, 10x12,5 cm Signert og datert nede til venstre: Balke 49 LITTERATUR Glenny Alfsen, "Peder Balke" i "Norsk Biografisk Leksikon", nettutgaven Jeg er født paa Helgeøen i Næs paa Hedemarken i fattige Kaar, og følgelig var min første Stilling i Livet

Lot #: 12

Estimate: NOK300,000 - NOK350,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Asta Nørregaard

Portrett av Inga Johanne Berven Pastell, 116x83 cm Signert og datert nede til venstre: Asta Nørregaard Asta Nørregaard har blitt trukket frem som en av de mest betydningsfulle portrettmalerne på slutten av 1800-tallet i norsk malekunst. Primært portretterte hun overklassen. Motivet hører inn under

Lot #: 13

Estimate: NOK70,000 - NOK90,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Ludvig Karsten

Konsul Christen Sandberg, 1912 Olje på lerret, 45x55 cm Signert og datert oppe til venstre: Karsten -12 PROVENIENS Konsul Christen Sandberg, Moss Privat eie, Oslo UTSTILT "Ludvig Karsten, Separatutstilling", Blomqvist 1912 "Vårauksjon", Blomqvist Kunsthandel, 1976, kat.nr 23, avbildet på forside

Lot #: 14

Estimate: NOK300,000 - NOK320,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Johan Fredrik Eckersberg

Landskap fra Nordmarka, 1858 Olje på lerret, 41x55 cm Signert og datert nede til høyre: J F Eckersberg 1858 Påført bak på blindrammen: Bjørnsjøen Bonna Malet for C.F. Gjerdrum (senere kammerherre), Figurene er G. og hans datter Clara Gården Bonna ved Bjørnsjøen ligger i Nordmarka i nærheten av Kikut

Lot #: 15

Estimate: NOK120,000 - NOK150,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Johan Christian Dahl

"Sydlig landskap med fjord" 1814 Olje på lerret, 33x50 cm Signert og datert nede midt på: J Dahl 1814 Bang 67 PROVENIENS Kunsthandler Harald Holst Halvorsen Konferentsraad Callesen, København Henrik Børseth, Oslo Privat samling LITTERATUR Marie Lødrup Bang: "Johan Christian Dahl", Oslo 1987, kat

Lot #: 16

Estimate: NOK300,000 - NOK400,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Jens Johannessen

"Gyldenlakk" 1970 Olje på lerret, 100x80 cm Signert og datert bak på lerretet: Jens Johannessen 1970 Titulert bak på lerretet: Gyldenlakk LITTERATUR Hans-Jakob Brun: Jens Johannessen Maleri, Oslo 1993 avbildet side 122 UTSTILT "Jens Johannessen" Kunstnernes Hus, Oslo 1971, kat. nr 11 "Jens

Lot #: 17

Date: 17 Nov 2015

Image
Xan Krohn

I en bakgård Olje på lerret, 62x42 cm Signert nede til venstre: Xan Krohn

Lot #: 18

Estimate: NOK25,000 - NOK30,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Xan Krohn

Katedral Olje på lerret, 80x68 cm Signert nede til høyre: Xan Krohn LITTERATUR Kari Lien: "Kunstnerparet Krohn og den russiske avantgard" i "Sammen - tre kunstnerpar", utstillingskatalog, Stiftelsen Modums Blaafarveværk 2010, side 43-89 Xan Krohn kom til St. Petersburg nærmest ved en tilfeldighet

Lot #: 19

Estimate: NOK100,000 - NOK150,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Nicolai Ulfsten

Fiskere på strand Olje på lerret, 47x76 cm Signert og datert nede til høyre: N. Ulfsten 1883 LITTERATUR Ann Falahat: "Nicolai Ulfsten" i "Norsk Biografisk Leksikon", nettutgaven "Nikolai Ulfsten var en av sin samtids mest anerkjente landskapsmalere, men døde tidlig. Han er særlig kjent som Jærens og

Lot #: 20

Date: 17 Nov 2015

Image
Frits Thaulow

Landskap med Otta-elven Olje på lerret, 66x81 cm Signert nede til høyre: Frits Thaulow PROVENIENS: Privat norsk samling 1930-tallet Privat eie, Los Angeles 1930-2014 Maleriet var opprinnelig eid av en norsk samler på 1930-tallet. Dette er dokumentert i form av et fotografi i Vaerings fotografiarkiv

Lot #: 21

Date: 17 Nov 2015

Image
Knud Baade

Landskap, 1860 Olje på lerret, 87x120 cm Signert nede til høyre: K Baade 1860 På etikett festet på blindrammen er følgende skrevet: Partie von der Insel Storø in Norwegen, gm v h K Baade, Blumenstr No 20 München, Preis 150 Thaler PROVENIENS Georg Mørchs Kunsthandel 1953 Privat eie LITTERATUR Sigurd

Lot #: 22

Date: 17 Nov 2015

Image
Frits Thaulow

"Havnebillede, snevær" 1905 Pastell på lerret, 64x80 cm Signert nede til høyre: Frits Thaulow Eldre etikett fra Emil Richter, Dresden bak på bildet LITTERATUR Einar Østvedt: "Frits Thaulow. Mannen og verket", Oslo, 1951 PROVENIENS Ingeniør Bjarne Nissen, Oslo (1933) Privat eie UTSTILT Kunstnernes

Lot #: 23

Estimate: NOK180,000 - NOK220,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Ragnhild Beichmann

Jaktstilleben, 1882 Olje på lerret, 90x78 cm Signert og datert oppe til venstre: R. Beichmann 1882 LITTERATUR Anne Wichstrøm: «Norsk Kunstnerleksikon», bind 1, Oslo 1981 Som elev av Gussow tok Ragnhild Beichmann med seg realismen og fikk de rosende ordene fra Kristiania Kunstforening for sitt sanne

Lot #: 25

Estimate: NOK40,000 - NOK50,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Kitty Kielland

Piker i en eng Olje på lerret, 57x93 cm Signert nede til venstre: Kitty L. Kielland Kitty Kielland regnes som den første store, norske kvinnelige landskapsmaleren. Hun kom fra en kunstnerisk og velstående familie i Stavanger. Hun deltok årlig på Høstutstillingen fra 1882, og fikk flere bilder

Lot #: 26

Estimate: NOK150,000 - NOK200,000

Date: 17 Nov 2015

Image
Arne Ekeland

"Vårdans" 1945 Olje på plate, 80x64 cm Signert nede til høyre: Arne Ekeland 45 LITTERATUR Henrik Finne: "Arne Ekeland", Kunsten i dag, Oslo 1946-1947, side 20-37 Øyvind Strom Bjerke: "Arne Ekeland", Trondhjems Kunstforening 1984, Trondhjem 1984 "I 1946 avholdt Ekeland en separatutstilling i

Lot #: 27

Date: 17 Nov 2015

Image
Bernhard Folkestad

Liten pike med hund Olje på lerret, 112x93 cm Signert nede til høyre: B. Folkestad LITTERATUR Glenny Alfsen: "Norsk Biografisk Leksikon", nettutgaven Fra 1904 bodde familien en tid i Drammen, før de 1905 leide en gammel kullbrennerhytte, kalt “Kølabonn”, en husmannsplass under Tveter gård i Asker

Lot #: 28

Date: 17 Nov 2015

Image
Axel Ender

Seterjente Olje på lerret, 50x40 cm Signert nede til venstre: Axel Ender LITTERATUR Ole Rønning Johannesen: "Axel Ender" i "Norsk kunstnerleksikon", Oslo 1982, bind 1, side 567-568 Axel Ender var født i Asker i 1853 og utmerket seg tidlig med sin fremragende tegnebegavelse. Da kong Karl XV i 1871

Lot #: 29

Date: 17 Nov 2015

Image
Knud Baade

Landskap, 1864 Olje på lerret, 42x62 cm Signert og datert nede til venstre: Baade 1864 Enten sommer eller høst, hør med selger før katalogen

Lot #: 30

Date: 17 Nov 2015

Image
Frits Thaulow

Landsby i måneskinn Olje på lerret, 64,5x87 cm Signert nede til venstre: Frits Thaulow Som den naturalisten Frits Thaulow var, finner man både landskaps- og bymotiver i hans oeuvre. Landsby i måneskinn går inn i en serie av motiver som skildrer stemninger i natten. Hans følsomhet for fargen og

Lot #: 31

Date: 17 Nov 2015