Auction archive: Lot number 2002

12 Italiaanse oorlogsdagboeken van Maria Favai-Kievits (1886-1964)

Auction 04.12.2019
4 Dec 2019
€200 - €400
ca. US$221 - US$442
€200
ca. US$221

Auction 04.12.2019
4 Dec 2019
€200 - €400
ca. US$221 - US$442
€200
ca. US$221

Set van 12 Italiaanse schoolschriften in diverse uitvoeringen ("quaderno di (...)"), op de voorzijde gedateerd "Oorlogsdagboeken mei '41" tot "september 1944 - december 1944", alle met de bladen recto volgeschreven in een regelmatige, goed leesbare hand, met 2 oudere schriften, waarvan één aan de binnenzijde gedateerd "Augustus 1927 Venetië" en met de eigendomsannotatie "M. Favai-Kievits 1171 Fa. Toletta, Venezia", 8 schriften met 32 bladen, drie schriften met 60 bladen en 1 schrift met ca. 100 bladen, diverse omslagen, 4to. Waarschijnlijk ontbreken één of meerdere delen uit 1945, de laatste passage uit december 1944 breekt abrupt af. Wel zijn ingevoegd enkele losse bladen met aantekeningen uit april 1945. Een zeer bijzondere set dagboeken van de Nederlandse schrijfster Maria Johanna Elisabeth ("Mies") Kievits (1868-1964), in 1918 getrouwd met de redelijk bekende Italiaanse kunstenaar Gennaro Favai (1879-1958) en sindsdien wonend in Venetië. Werken van haar zijn o.a. Bloesems (1915), Sterke zomer (1920), Vertellingen uit Italië (1925), Het leven van den H. Franciscus door zijn tijdgenooten verhaald (1927, vertaald uit het Italiaans door Maria Kievits) en Kinderjaren (1932, in de Nieuwe gids, één schrift in onze verzameling is op de voorzijde getiteld "Venezia Kinderjaren 1931"). In het literatuurmuseum in Den Haag worden manuscripten en brieven van Maria Kievits bewaard. De begaafde schrijfster verhaalt in haar dagboeken zeer uitgebreid over de oorlogsperiode onder Mussolini, en geeft ons een unieke, Nederlandse kijk op de gebeurtenissen in Venetië (soms met Italiaanse citaten), zowel persoonlijk als in politiek opzicht. Het eerste dagboek dateert van mei 1941 en begint als volgt: "10 mei 1941. Één jaar dat de moffen in ons land zijn. 14 Mei. Gennaro is naar het Lido gegaan om van den eersten warmen dag te genieten. Al mijn huiswerk ligt voor me, maar ik profiteer van zijn afwezigheid om even het een en ander op te teekenen. (...) En toen opeens een notitie die me wakker schudt, de vlucht van Rudolph Hess. (...) Er kraakt iets in de Duitsche regeering. Zal uit dit barstje een scheuring komen? (...) Strijd om het bestaan. Geef ons heden ons dagelijksch brood. Frasen met zin. Niet meer afgesleten motto's. Er zijn bijna geen katten meer in Venetië. [ingevoegd op de tegenoverliggende pagina: De visch wordt duur betaalt zei Herman al jaren geleden. Maar nu ook de kat: 25 liren per stuk]. De duiven verminderen iedere dag. Om zes uur sta ik al op om brood te koopen. Tientallen vrouwen zijn me dan al voor geweest en staan op straat te wachten. (...) Gelukkig regent het niet, zodat er geen gevechten met paraplu's plaats hebben. (...) Ik wilde dat ik weer eens Hollandsch kon "praten", het liefst met een vriendin als KI. was, tegen wie je zoveel kon zeggen (...). Nog eens in 't Hollandsch te kunnen praten met zulk een landgenoot die niet opmerkte hoeveel grammatica-fouten je maakte omdat je zeker bent van je taal. (...) Ik hou van de Italianen. Maar bij de meesten is het als hun theepartijen zijn: Veel warm water, veel kant en weinig te eten, G. [Gennaro] is één der besten. De beste, Hij heeft vorm en substantie en als het erop aankomt, veel meer substantie dan vorm." "12 Mei. Gisteren heeft de hertog van Aosta zich met 7000 man overgegeven en vandaag meldt de courant dat hij den gouden medalje ontvangen heeft. Een pijnlijke zo niet belachelijke incoherentie. (...) Zo juist radio Londen gehoord. In Neurenberg is iemand, die naar de buitenlandsche radio geluisterd had, ter dood veroordeeld geworden. Hier werd een dame, die hetzelfde misdrijf begaan had, bestraft met zes maanden gevangenis straf en enkele duizenden liren boete." "25 Mei. G. kwam thuis met een handvol koffie die F. hem gegeven had [doorgehaald, ingevoegd op de tegenoverliggende pagina:] "Eet daarom wat ge gewonnen hebt zegt de Koran, dat wat volgens de wet is en goed". Ik geloof niet dat de handvol koffie, die F. aan G. gegeven heeft volgens de wet is, maar wel goed. En

4 Dec 2019
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

4 Dec 2019
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138