Auction archive: Lot number 6

6 Freyheit, Des Löblichen Hauß vnd Fürstenthumbs Obe

Nr. 132
2 May 2013 - 3 May 2013
€2,000
ca. US$2,596
€1,800
ca. US$2,336
Auction archive: Lot number 6

Nr. 132
2 May 2013 - 3 May 2013
€2,000
ca. US$2,596
€1,800
ca. US$2,336

6 Freyheit, Des Löblichen Hauß vnd Fürstenthumbs Obern vnd nidern Bayren, von ainem Regirenden Fürsten von Bayren auff den andern, gemainen Landt gegeben, vernewert vnd bestettigt, Die auch von Kaisern vnd Konigen Zugelassen vnd Confirmiert sein ... Gedruckt vnnd verfertiget Zu München, bey Adam Berg, den sechß Vnd Zwainztigisten tag Augusti, Anno 1.5.6.8. - Lanndt Tafel. Der Fürstenthomben Ober: vnd nidern Bayrn. Gezogen auß den Hieuorigen in Anno. 1560. Vnnd. 15. aufgerichten Vnd biß auf dise Zeit obseruierten Land Tafeln... 2 Tle. in 1 Bd. Deutsche Handschrift auf Papier. O. O. 1625. 298:198 mm. Tit. mit Bordüre in lavierter Tuschfederzeichnung , 1 w. Bl., 256 SS., 6 unn., 4 w. Bll.; 278 num., 33 unn., 2 w. Bll. Pgt. d. Zt. unter Verwendung einer theologischen Handschrift d. 14. Jhdts. Schätzpreis: (2.000,- €) / (2.600,- $) Die auf die Abschrift des Bergschen Drucks von 1568 folgende, umfangreiche und durch ein ausführliches Register erschlossene "Lanndt Tafel" verlistet die "gschloss vnd Hofmarchen... sambt andern gestreiten güetern vnd heüßern, souill damallen dafür erkhent: gehalten vnnd bestandten wordten mit beyfegung der gewesen: vnd yezigen Inhaben begrüffen. Vnd demnach seithero etliche andere güeter Jn hofmarchen... erhebt: oder sonsten befreüth wordten sein dieselben, sambt... dennen Inhaber, bey Jedem Landtgericht darinen dieselben gelegen, beschriben vnd dißer Landtafel einuerleibt wordten." - Kaum gebräunt oder fleckig, Bindung vereinzelt gelockert. Einband etwas wurmst., ohne die 4 Bindebänder, Rücken unten beschädigt. Zuschlag: 1.800,- € / 2.340,- $ " Jahr Haus Auktion Preis Einband Zustand

Auction archive: Lot number 6
2 May 2013 - 3 May 2013

Auction archive: Lot number 6
2 May 2013 - 3 May 2013