Auction archive: Lot number 71

Alexander Roslin, Désirée Martineau

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK1,500,000 - SEK2,000,000
ca. US$171,603 - US$228,804

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK1,500,000 - SEK2,000,000
ca. US$171,603 - US$228,804

ALEXANDER ROSLIN 1718-1793 Désirée Martineau de Floriant - midjebild Olja på duk, 56 x 46 cm. På baksidan etikett med påskrift: "Portrait de Desirée Martineau fille de Mr Martineau Chef de Division au Ministère des Cultes et de Alexandrine Elisabeth Roslin, par le Chev. Roslin". PROVENIENS Roslins ättlingar fram till 1900-talets början Konsthandlare Paul Cailleux (1884-1964), Paris Bankir Robert Aschberg, Stockholm (1934) UTSTÄLLD La jeunesse vue par les maîtres du XVI:e au XIX:e siècles, Galerie Charpentier, Paris 1928, katalognr 31 Exposition de l'art suédois à Paris, 1929, katalognr 203 Exposition de Portraits d'enfants - Enfants d'autrefois, Bibliothèque municipale de Versailles 1931, katalognr 94 L'enfant dans l'Art, Galerie de Paris, 1934, katalognr 71 Mitt bästa konstverk, Kungliga Akademien för de fria konsterna, föreningen Rädda Barnen, Stockholm 1941, katalognr 62 Fem stora gustavianer, Nationalmuseum, Stockholm 1943, katalognr 124 La Peinture Francaise en Suède - Hommage à Roslin et à Wertmüller, Galerie des Beaux-Arts, Bordeaux 1967, katalognr 184 Alexander Roslin Nationalmuseum, Stockholm 2007-2008, katalognr 101 Alexander Roslin Musée National des Château de Versailles 2008, katalognr 101 LITTERATUR Thieme-Becker künstlerlexikon, band XXIX, Leipzig 1935, omnämnd sidan 28 Sixten Strömbom: Fem stora gustavianer, Nationalmuseum 1944, omnämnd sidan 214, avbildad sidan 214, bild 99 Gunnar W. Lundberg: Roslin - Liv och verk, Alhems 1957, del I, omnämnd sidan 234, del II, avbildad helsida plansch 170, del III, upptagen i katalogen som nr 580, sidan 101 Magnus Olausson, Alexander Roslin Nationalmusueum, Natur & Kultur 2007, avbildad i färg sidan 92 STOFFMÅLERIETS BRILJANTE MÄSTARE . Alexander Roslin var den svenske 1700-talskonstnär som nådde störst berömmelse ute i Europa, något som inte minst utställningen om Roslin på Château de Versailles, våren 2008, visade. . Hans begåvning upptäcktes tidigt och 1736 skickades han till Stockholm för att undervisas av Georg Engelhard Schröder, hovkonterfejare hos Fredrik I. Denne rekommenderade honom sedermera till en tjänst som hovmålare hos markgreven av Brandenburg-Culmbach i Bayreuth, den svenska kronprinsessan Lovisa Ulrikas svåger. Därmed inleddes hans internationella karriär. . I Bayreuth stannade han i tre år varefter han reste till Italien för att studera de gamla mästarna. Där knöt Roslin en värdefull kontakt med Louis XV:s äldsta dotter Madame Elisabeth, som var gift med regenten i hertigdömet Parma. Av henne fick han ett rekommendationsbrev som öppnade för stora möjligheter i Paris, dit han reste 1752. . I Paris introducerades Roslin i de fina salongerna med hjälp av Carl Gustaf Tessins unge systerson greve Fredrik Sparre. Han kom i kontakt med Madame de Pompadour och hennes gunstling konstnären Francois Boucher. Han invaldes även i den prestigefyllda Académie royale de peinture et de sculpture - franska konstakademien - och fick därmed möjlighet att ställa ut på Salongen. Hans första deltagande på parissalongen blev en stor succé - beställningarna lät inte vänta på sig och snart var han en av de ledande porträttmålarna i den franska huvudstaden. . På kunglig begäran for Roslin 1774 till Stockholm och avporträtterade medlemmar av den kungliga familjen. Efter en inbjudan från Katarina II av Ryssland vistades han de två följande åren i Sankt Petersburg där han fick många beställningar. . Bland Roslins verk förekommer barnporträtt tämligen sällan och när de förekommer rör det sig oftast om Roslins egna barn och barnbarn. Auktionens målning föreställer konstnärens dotterdotter, Désirée Martineau, med en kapucinerdocka i famnen. Hennes föräldrar var Roslins yngsta dotter, Alexandrine Elisabeth, och parlamentsadvokaten Claude François Martineau de Floriant. Det charmfulla porträttet är en intim och familjär skildring utfört ca 1789 av en av våra mest internationella konstnärer. . Vid samma tid utförde Roslin ytterligare ett par barnporträtt, av den unge greven d'Alincourt

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407