Auction archive: Lot number 123

Anders Krisár, Family Matter

Contemporary
10 Nov 2015
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,763 - US$6,916
SEK55,000
ca. US$6,339

Anders Krisár, Family Matter

Contemporary
10 Nov 2015
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,763 - US$6,916
SEK55,000
ca. US$6,339

ANDERS KRISÁR född 1973 Family Matter, 2003 Signerade och numrerade på baksidan Anders Krisár 2/8. Sex stycken C-prints monterade på pannåer, vardera 34 x 27 cm. (6) UTSTÄLLD Hasselblad Center, Göteborg 2004 Abecita Konstmuseum, Borås 2012-2013 Anders Krisárs konstnärskap handlar till stora delar om familjen, familjerelationerna och deras betydelser. Under senare år har Krisár etablerat sig väl och skapat ett stort intresse för sitt konstnärskap och inte minst sina skulpturer, såväl i Sverige som utomlands. Familjen, som är ett återkommande tema hos Krisár, är en viktig grundpelare för människan som ofta förbises. Samtliga av auktionens verk är ytterst signifikanta för Krisárs konstnärskap och har alla anknytning till familjen. I verket Cuirass, som betyder kroppspansar, har Krisár gjort avgjutningar av sig själv och sin bror, dessa har sedan med teknisk perfektion skurits sönder och flätats samman till en. De båda bröderna bildar en gemensam kropp, enligt konstnären syftar verket på hur han och brodern skyddat varandra genom hela uppväxten. Verket Family Matter visar även det konstnärens starka koppling till sin familj. Här har Krisár skulpterat masker av sitt eget, sin mors, brors samt två mostrars ansikten i tenn som sedan fotograferats. Samma tennmassa har använts till samtliga ansikten, sedan har massan smälts ned till en abstrakt kub, således finner vi hela familjen i ett och samma objekt.

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407