Andrzej Gieraga (b. 1934) "Progresja I", 2000 r. technika własna/płyta pilśniowa, 60 x 120 cm sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'ANDRZEJ GIERAGA | PROGRESJA I | TECH. WŁASNA | WYM. 120 cm | ROK 2000' Dla jego twórczości najbardziej charakterystyczne są geometryczne kompozycje. Jest autorem cyklu „Czerń i Biel”, „Uskrzydlenia”, a także cyklu obrazów, oznaczonych cyframi rzymskimi, których numeracja doszła do CC . Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1965-1970. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1971 r. w pracowni malarstwa prof. Romana Modzelewskiego, a z projektowania u prof. Antoniego Starczewskiego i prof. Anieli Bogusławskiej. W latach 1987-1990 prorektor ds. nauczania łódzkiej PWSS P. Profesor, od 1990 r. nadzwyczajny, od 1992 r. zwyczajny. Od 1994 r. profesor w Politechnice Radomskiej, w Katedrze (obecnie Wydziale) Sztuki. Andrzej Gieraga należy do tej grupy twórców, którzy w świecie chaosu i niepokojów, posługując się językiem geometrii, poprzez dzieła, tworzy wokół siebie ład i harmonię. Estymacja: 10 000 - 14 000