Arman (Armand Pierre Fernandez)
1928-2005
Utan titel.
Signerad Arman, numrerad VIII/XXX. Utförd 1987. Horisontellt skivad Frihetsgudinna på sockel, polerad och patinerad brons, höjd 73.5 cm. Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8401.97.016.
Untitled.
Signed Arman and numbered VIII/XXX. Executed in 1987. Horizontally sliced Statue of Liberty on an incorporated rectangular base, polished and patinated bronze, height 73.5 cm. This work is recorded in the Arman Studio Archives New York under number: APA# 8401.97.016.
1928-2005
Utan titel.
Untitled.