AXEL OLSON 1899-1986 Hamnen Signerad och daterad Axel Olson -32. Olja på pannå, 61 x 37 cm. PROVENIENS Dagmar och Carl-Magnus Berg Halmstad som var med och startade Hallands Konstförening och umgicks mycket med konstnären