Auction archive: Lot number 7

Axel Salto, vas, Danmark 1933

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$22,880 - US$28,600
SEK290,000
ca. US$33,176
Auction archive: Lot number 7

Axel Salto, vas, Danmark 1933

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$22,880 - US$28,600
SEK290,000
ca. US$33,176

AXEL SALTO vas, "Knoppande stil", Danmark 1933, stengods, dekor i relief, glasyr i grönt med bruna inslag, signerad SALTO 1933, höjd 25, bredd 35 cm; glasyrspricka HISTORIK: Axel Salto (1889-1961) var målare, grafiker och författare men det är som keramiker han blivit välkänd. Han arbetade på 1920-talet både vid Bing & Gröndahl och Saxbo innan han vid mitten av 1930-talet kom till Den Kongelige Porcelainsfabrik där han blev kvar till sin död. Han kom dock redan från 1933 att arbeta regelmässigt på fabriken som betalande gäst. Denna vas är tillverkad vid denna tid. Han uppnådde en stark uttryckskraft genom att utnyttja både form och yta i sina verk. Naturen var hans inspirationskälla och han skapade stengods med strukturerad yta med dynamisk energi och dramatiska linjer. Hans tre stilar "knoppande", "spirande" och "ristat" har blivit hans signum. Salto slutade aldrig att experimentera med olika glasyrer och organiska former, vilket ledde till att hans konst ständigt utvecklades och förändrades. Genom åren erhöll Salto flera priser, bland annat "Grand Prix" i Triennalen i Milano 1951. LITTERATUR Jämför Axel Salto Den Spirande Stil, Danmark 1949, s. 83 samt Ann Marie Herlitz-Gezelius, Åren som gått, Nordiska Kompaniet, Signum 1992, s. 15 Changes Glasyrspricka

Auction archive: Lot number 7
5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auction archive: Lot number 7
5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407