Auction Pricedatabase

Auction: Modern Art & Design
was auctioned on: 16 November 2016
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Barbro Nilsson, "Salerno, röd", AB MMF

Archive
Estimate: SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,384 - US$5,480
Price realised:  SEK95,000
ca. US$10,413
Lot number 350, Views: 8

BARBRO NILSSON, " Salerno, röd", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1948, rölakan, signerad BN AB MMF, 307 x 197 cm; skadade fransar, långsidor med skador, slitage

Informations about the auction
Auction house: Stockholms Auktionsverk
Title: Modern Art & Design
Date of the auction: 16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Address: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407