Auction Pricedatabase

Auction: Modern Art & Design
was auctioned on: 16 November 2016
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Barbro Nilsson, " Salerno röd med enkel bård",

Archive
Estimate: SEK70,000 - SEK100,000
ca. US$7,673 - US$10,961
Price realised:  SEK130,000
ca. US$14,250
Lot number 368, Views: 6

BARBRO NILSSON, " Salerno röd med enkel bård ", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1948, rölakan, signerad BN AB MMF, 340 x 228 cm; fransarna med slitage, fläckar

Informations about the auction
Auction house: Stockholms Auktionsverk
Title: Modern Art & Design
Date of the auction: 16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Address: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407