Auction Pricedatabase

Auction: Munch, Nesch, Astrup and other Masters on paper
was auctioned on: 17 November 2015
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Edvard Munch

Archive
Estimate: NOK800,000 - NOK850,000
ca. US$92,777 - US$98,576
Price realised:  n. a.
Lot number 76, Views: 116

Beskrivelse "Henrik Ibsen på Grand Café" / "Henrik Ibsen at the Grand Café" 1902 Litografi trykket i sort Signert nede til høyre: Edvard Munch Papirmål 527x667 mm Trykkmål 443x598 mm Woll 200, Sch 171 LITTERATUR Arne Eggum: «Edvard Munch. Malerier, skisse og studier», Oslo 1983 Joan Templeton: «Munch´s Ibsen. A painter´s visions of a Playwright», Seattle/København 2008 Munch ble kjent med Henrik Ibsens dramaer allerede fra barnsben av. Munchs far, Christian, leste ofte for sine barn og en av favorittene skal ha vært «Kongsemnerne», skrevet i det året Munch ble født, 1863. Munch skulle etter hvert lage ca 400 illustrasjoner – malerier, grafikk og tegninger – til Ibsens dramaer. En liten, men sentral del av Ibsen-illustasjonene ble bestilt av to teatre: to program til Théâtre de l´Oeuvre i Paris og skisser til scenografi av Kammerspiele i Berlin. Munch uttrykte stor beundring for «mesteren» som han avbildet både i maleri og grafikk. I Blomqvists 141-årige historie hører møtet mellom Henrik Ibsen og Edvard Munch i våre lokaler, den gang på Karl Johans gate, til en av mange stolte historier. Det var Munchs aller første av flere utstillinger hos Blomqvist, og den ble hans til da største skandalesuksess i Christiania. Møtet skal også ha ført til at den store dikteren lot seg inspirere av den yngre kunstneren: «Munch mente at Ibsen hadde blitt inspirert av nettopp dette bildet, «Sfinx (Kvinnen i tre stadier)», til sin fremstilling av de tre kvinnene i «Når vi døde vågner». Ibsen hadde også trøstet Munch med ordene: «Det går Dem som mig. Jo flere fiender De får – jo flere venner får De. »» Eggum side 138 Ibsen kom allikevel aldri til å sitte modell for portrettene Munch laget av ham, de er basert på fotografier. Auksjonens portrett, som er et litografi, bygger i stor grad på portrettet Munch hadde malt fire år før i 1898.

Informations about the auction
Auction house: Blomqvist Kunsthandel AS
Title: Munch, Nesch, Astrup and other Masters on paper
Date of the auction: 17 Nov 2015
Address: Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
[email protected] · +47 (0)22 708770