Auction archive: Lot number 2249

Bonbonjär, Rörstrand 1771, fajans

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK15,000 - SEK18,000
ca. US$1,721 - US$2,065
SEK15,000
ca. US$1,721

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK15,000 - SEK18,000
ca. US$1,721 - US$2,065
SEK15,000
ca. US$1,721

BONBONJÄR, Rörstrand 1771, fajans med målad dekor i grönt, gult och manganviolett, i form av melon liggande på blad, märkt Rörst 19/7 71 10 daler kopparmynt samt målarsignatur H (Johan Hammarstedt 1761-1772 eller Jan Hillerström 1762-), höjd 12,5, längd 22,5 cm; smärre nagg, lagningar och retuscher, fatet med smärre spricka LITTERATUR: Åke Stavenow och Margareta Cramér: Katalog över Josef Sachs samling, Stockholm 1951, jämför nr 206 & 207, plansch 50 Ann Marie Herlitz-Gezelius: Rörstrand, Lund 1989, sidan 23, jämför monokrom bonbonjär från samma år

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407