Auction archive: Lot number 1011

Bordspendyl, parisarbete, Restauration

Klassiska
12 Jun 2019
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,127 - US$2,659

Klassiska
12 Jun 2019
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,127 - US$2,659

Objektsbeskrivning BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, märkt på urtavlan LENEPVEU A PARIS (Le Nepvue firma verksam i Paris från 1812), matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av palmetter och reliefer av ymnighetsmotiv och amoriner med fackla och pilkoger, urhus i form av jordklot i molnskyar med serafer, stående kvinna med fjärilsvingar bärande en fackla samt mantel med stjärnhimmel och vid sidan en galande tupp, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, pendel medföljer, höjd 51, 40 x 15 cm; ställvis slitage, emalj med hårsprickor LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 394, jämför snarlik pendyl

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407