BUCKELFAT, Delft, Holland, 1700-talets mitt, fajans, kinesiserande dekor i famille verte av blommande träd med fåglar, märkt A.K.* (A. Kiel, Delft), diameter 29 cm; slitage, sprickor/glasyrsprickor LITTERATUR Jämför med Porcelaines et Faiences, Graesse Jaennicke, Leipzig 1906, s. 117