CARL BÖGH Danmark 1827-1893 Fuldblodshoppen Mirza med tvende af dens Afkom Djemila og Sida efter arabisk fuldblodshingst Efendi Signerad och daterad Carl Bögh Gl. Estrup 1859. Olja på duk, 56 x 79 cm. Målningen utförd på slottet Gammel Estrup, beläget på halvön Djursland på Jyllands östkust i Danmark.