CARL WILHELMSON 1866-1928 Vid brunnen - Fiskebäckskil Signerad och daterad C. Wilhelmson 1921. Olja på duk (weimarfärger), 60 x 50 cm. På baksidan etikett från Münchner Secession. PROVENIENS Specerihandlare Erik G. Andersson, Djurgården därefter i arv inom familjen LITTERATUR (möjligen) Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson SAK publ. XLVII, Stockholm 1938, möjligen identisk med målning omnämnd i katalogen som nr 686