Auction archive: Lot number 1027

Damarbetsbord, gustavianskt, av Anders Lundelius

Klassiska
12 Jun 2019
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,255 - US$5,319

Klassiska
12 Jun 2019
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,255 - US$5,319

Objektsbeskrivning ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, fragmentarisk bläcksignatur (?), fanerat med amarant, björk, jakaranda, lönn och plommon, delvis brännförgyllda beslag, skiva med friser och fält, oval medaljong med inlagd blombukett, låda med fack, sidorna med friser och fält, hörnfleuronger, benen med guttæ, avsmalnande ben med ådror, avslutande fothylsor med hjultrissor, höjd 72, 65 x 37 cm; smärre skador och lagningar, spår efter garnvindor LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 246 & 249, jämför damarbetsbord signerat av Anders Lundelius

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407