ex voce excellentissimi Hieronymi Mercurialis Foroliuien. Medici clarissimi diligenter excepti, atque in libros duos digesti: Opera Alberti Scheligij Varschauiensis. Eiusdem de Puerorum morbis libri II. ferosim editi. (Wyd. 2). Francofurti 1584. Apud heredes Andrea Wecheli. (15,5 x 9,5 cm), k. [4], s. 168, k. [4], opr. kart (XIX w.) (Estr. T. 22). Ślady niew. zawilg., wpis własn., otarcia oprawy. Stan dobry. Hieronim (Girolamo) Mercurialis (1530-1606), profesor uniwersytetów w Padwie, Bolonii i Pizie, lekarz książąt i dożów weneckich. Najbardziej znany z dzieła "De Arte Gymnastica" (Wenecja 1569). Jan Hieronim Chrościejewski (1555-1628), doktor filozofii i medycyny był jego uczniem, jest on autorem pierwszej pracy o chorobach dzieci. Zaś oferowana praca opisuje choroby powstałe w wyniku zatruć, dotyczy również leczenia dzieci. Ten podręcznik toksykologii został opracowany przez Wojciecha Szeligę (zm. 1585 w Warszawie), na podstawie wykładów słynnego Girolamo Mercurialego, którego Szeliga był uczniem. Drukowana dedykacja Wojciecha Szeligi dla króla Stefana Batorego. Bardzo rzadkie.