Auction archive: Lot number 1130

Einar Jolin

SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$11,982 - US$14,977
SEK140,000
ca. US$20,968

Einar Jolin

SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$11,982 - US$14,977
SEK140,000
ca. US$20,968

EINAR JOLIN 1890-1976 Servitören, Venedig Signerad och daterad Jolin Venezia 1920. Olja på duk, 30 x 14,5 cm. Einar Jolin tillhörde de svenska unga konstnärer som i början av 1900-talet intresserade sig för utvecklingen utanför Sverige och därför nyfikna begav sig ut i Europa. Tillsammans med vännen Isaac Grünewald reste Jolin i oktober 1908 till Paris. Här hyrde de tillsammans en ateljé där de även bodde, och skrev efter en tid in sig på Matisses målarskola. Hos Matisse var stämningen positiv och inpirerande, åren hos den franske mästaren, där eleverna uppmanades att arbeta efter naturen, vara sakliga och objektiva, blev därför av största betydelse för Jolin. I Paris fanns även Louvren, här upptäckte Jolin de s.k. primitiva italienarna och på Musée Guimet väckte den orientaliska konsten hans livliga intresse. De konstnärliga intrycken i Paris resulterade slutligen i utvecklingen av Jolins eget särpräglade, unika måleri. Vännen Ragnar Hoppe beskriver Jolins måleri med följande ord i utställningskatalogen till utställningen Einar Jolin på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1957: "Få målare i vårt land har för övrigt kunnat uppvisa en så personlig och logisk utveckling som just Einar Jolin Redan tidigt lade han i dagen ett utpräglat sinne för kompositionens jämvikt och harmoni, för de olika föremålens placering och sammanhållning inom bildytan, helt enkelt för målningens mönster, arabesk och rytm. Att han dessutom alltid visar prov på ett både säkert och utsökt färgsinne och fäster det största avseendet vid linjens nerv och stringens torde vara allmänt bekant." Vi krigsutbrottet 1914 återvände Jolin tillsammans med konstnärsvännerna till Sverige och stannade där till våren 1920. När förhållandena i Europa slutligen förändrades reste Jolin tillsammans med Ragnar Hoppe, Leander Engström och Gregor Paulsson ner till kontinenten. Venedig, Jolins favoritstad vid sidan av Stockholm, var den stad han uppehöll sig längst i. Sommarstaden Venezia, det soliga dagdriveriet, skildras. Stadens vackra arkitektur, det glittrande vatten med dess romantiska gondoler och de livfulla invånarna skildras. Som i auktionens bild, som målats just under denna sommarvistelse, där Jolin fångat den orientaliske servitören i sin kritvita kostym vid ett cafébord där han just serverat kaffe ur de glänsande kannorna. Det brukar ofta sägas att orienten börjar i Venedig. För Jolin utgjorde säkerligen denna resa grunden till hans stora orientaliska intresse och de resor han kom att utföra under kommande år, till Marocko, Tunisien, Västindien, Indien och slutligen Nordafrika under vintern 1922-23.

28 Oct 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

28 Oct 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407