Auction archive: Lot number 794

Einar Jolin, Systrarna

Modern Art & Design
25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$118,777 - US$148,472
SEK780,000
ca. US$115,808

Einar Jolin, Systrarna

Modern Art & Design
25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$118,777 - US$148,472
SEK780,000
ca. US$115,808

EINAR JOLIN 1890-1976 Systrarna Signerad och daterad Jolin 1918. Olja på duk, 81 x 100 cm. PROVENIENS Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm den 12 december 1960 UTSTÄLLD Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1939 (med titeln: "Två målarinnor") När Einar Jolin år 1918 målar auktionens Systrarna är han sedan ett par år tillbaka väl etablerad på den svenska konstscenen. Han är nu knappa trettio år gammal, har utbildat sig i såväl hemlandet som den franska huvudstaden och deltagit vid flera av de vi idag ofta benämner som banbrytande utställningarna för det modernistiska måleriets intåg i Sverige. Som för de flesta unga konstentusiaster vid förra sekelskiftet lockade kontinenten och det sjudande konstlivet i Paris. Isaac Grünewald och Jolin bestämde sig därför 1908 för att tillsammans ge sig iväg. Väl framme studerar de hos mästaren Matisse och ingår här i det bohemiskt idealiserade konstnärslivet i modernismens hjärta. Överallt finns inspirationen, för Jolin från såväl tidigare generationer som Cézanne och Seurat men självklart även hos alla de samtida konstutövarna tillresta från hela världen. Jolin utvecklar tidigt sin tydliga känsla för den stiliserade linjen i kombination med de klara och rena färgerna i sina finstämmiga kompositioner. Åren framöver tillbringas huvudsakligen i den franska huvudstaden samtidigt som han deltar i utställningar i hemlandet. 1912 ställer han ut på Salong Joël tillsammans med De åtta, 1914 i Baltiska utställningen i Malmö och 1915 på den idag legendariska Schwedische Expressionisten på det ledande avantgardistiska galleriet Der Sturm i Berlin. Efter första världskrigets utbrott blir Jolin kvar i hemlandet, han skaffar sig 1917 en ateljé på Kungsbroplan i Stockholm och målar flitigt. Året avslutas förtjänstfullt med att han får besök av en herre vid namn Herman Gotthardt som helt nyligen lagt sig till med konstsamlandet som hobby. Han studerar den imponerande produktion som Jolin visar upp. Att sälja någonting tillhörde sannerligen sällsyntheterna vid denna bistra tidpunkt. Fullständigt förvånad blir således vår konstnär när grosshandlaren från Malmö slutligen bestämmer sig. 16 dukar blev det - på en gång! Gotthardt lyckades här lägga vantarna på gräddan av Jolins ungdomsproduktion. Einar Jolin som fick sju tusen kronor för målningarna visade under ett minnesvärt ögonblick i hemmet samma kväll sina framgångar med kommentaren "Se här, vad jag förtjänat idag". Året 1918 tillbringade Jolin till största delen i Köpenhamn. Här inbjöds han att visa sina målningar i en konsthandel på Nikolaiplads och försäljningen gick så bra att han här kunde stanna nästan ett helt år. I den danska huvudstaden hade Jolin mycket roligt och trivdes förträffligt i det temperamentsfullt omväxlande sällskapet. Det danska sättet att umgås tilltalade Jolin. I auktionens målning finner vi de sköna systrarna i konstnärens ateljé. Längsmed väggarna står andra målningar lutade, vittnen om den febrilt rådande aktiviteten. Samtidigt råder här den för Jolin så karaktärsfulla stillsamheten. Som i ett fruset ögonblick fångas de unga kvinnorna här inför oss, moderiktigt stiligt klädda, självklart - som alltid hos eleganten Einar! Bådas ögon är slutna, de lutar sig förtroligt mot varandra och den ena kvinnan håller omsorgsfullt armen den andras rygg. Här porträtteras det kärleksfullt innerliga systerskapets förtrolighet. Einar Jolin skulle under hela sitt imponerande sjuttioåriga aktiva konstnärskap följa sin egen linje. Genom motiven, hans så karaktärsfulla personskildringar, stilleben och kära stockholmsbilder, följer vi konstnären på hans egen resa genom åren. Till oss betraktare ger han en del av sin egen tid, som är vår egen tid. Såsom Nils Palmgren avslutar sin monografi om Einar Jolin 1947: "Låt oss säga så här: Einar Jolins måleriska signum kommer av att han är en evig dyrkare av jordens skönhet, skönheten hos landskap, städer, kvinnor, blommor och djur, stoffer och ting. Han är en ömsint, kanske en aning pretiös vårdare av

25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407