Auction archive: Lot number 379

Einar Jolin, Utsikt från Kastellholmen i Stockholm

Moderna & Nutida
25 Nov 2019
SEK150,000 - SEK200,000
ca. US$15,648 - US$20,865

Moderna & Nutida
25 Nov 2019
SEK150,000 - SEK200,000
ca. US$15,648 - US$20,865

Objektsbeskrivning EINAR JOLIN 1890-1976 Utsikt från Kastellholmen i Stockholm Signerad Einar Jolin -14. Olja på duk, 46 x 55 cm. I slutet av 1800-talet och några decennier in på 1900-talet återgav konstnärerna sitt Stockholm i mycket skiftande framställningar, allt efter sinnelag och individualism. Sida vid sida arbetade traditionalister och nydanare, äldre och yngre, rutinerade fullföljare av en redan etablerad syn på staden och unga entusiastiska egenviljor. Bland de unga entusiastiska egenviljorna intar Einar Jolin något av en särställning. Denne konstnärs finaste kvaliteter som målare kom efterhand att mer och mer inriktas på andra motiv än stadsbilden, svala, kinainspirerade uppställningar, men i ungdomen och framför allt under tio- och tjugotalen, fann han, i likhet med vännerna från parisåren, Stockholm och dess omgivningar som mycket inspirerande motiv. Under 1910-talet hade det skapats en ny konstmiljö i Sverige, framför allt i Stockholm. Det var de unga 1909 års män, med Isaac Grünewald som banérförare, som tagit med sig sina expressionistiska idéer från Frankrike och med dessa starkt influerat det svenska konstlivet. En av de som lyckades finna modernismens livsnerv var Einar Jolin Studierna hos den store mästaren Henri Matisse utvecklade honom till en självsäker konstnär med förmågan att förmedla med linjens och färgens behärskning. Att Einar Jolin i auktionens målning befinner sig i hemstaden och inte på kontinenten beror på det rådande världskriget som startat samma år. Jolin började precis etablera sig som en av de lovande unga avantgarderna som den svenska pressen börjar få upp ögonen för. Samma år som denna målning utfördes ställde han ut på baltiska utställningen i Malmö. Einar Jolin är nu också den ständige iakttagaren. Han vandrarde runt i staden - Stockholm - som kommer att förbli en av hans stora källor till inspiration genom hela livet. Han stannar upp och betraktar, noterar och memorerar och sammansmälter sedan sina intryck med sina penslar på dukarna. Motivet till auktionens målning är sannolikt hämtat från Kastellholmen i Stockholm.

25 Nov 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 Nov 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407