Auction archive: Lot number 462

Einar Jolin, Utsikt mot Skeppsholmen

Modern Art & Design
21 Oct 2014 - 22 Oct 2014
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$55,223 - US$69,029
SEK540,000
ca. US$74,551

Modern Art & Design
21 Oct 2014 - 22 Oct 2014
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$55,223 - US$69,029
SEK540,000
ca. US$74,551

EINAR JOLIN 1890-1976 Utsikt mot Skeppsholmen Signerad och daterad Jolin 1915. Olja på duk, 49 x 74 cm. PROVENIENS Tandläkare Ferdinand Samuel, Stockholm Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 467, våren 1989, katalognr 151 UTSTÄLLD Stockholm i Bild, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1919, katalognr 481 Det är en kylig vinterdag i Stockholm. Från Söders höjder blickar vi ut över Stockholms hamninlopp, över Skeppsholmen och Östermalm som breder ut sig i bakgrunden. Det är en stilla dag, lite gråmulen och de kalla tonerna sprider sin klang över staden. På vattnet passerar båtarna i lugn takt, i luften sprider sig deras ånga i härligt puffiga moln som sakta sträcker sig upp mot himlen. En skildring av ett aldrig så älskat Stockholm. Bakom målningen finner vi konstnären Einar Jolin Med tiden skall han komma att bli en av våra främsta och mest uppskattade stockholmsskildrare genom tiderna. Här, när denna målning tillkommer, har han nyligen funnit kärleken till hemstaden som motiv och endast hunnit med en bråkdel av alla de föreviganden av vår huvudstad hans konstnärskap skall komma att bjuda oss. Vid denna målnings tillkomst är Einar Jolin 25 år gammal. I Europa hopar sig oroligheterna, krigsutbrottet har medfört att gränserna har stängts och vår unge konstnär är nu isolerad i hemlandet. Men Einar Jolin har under åren dessförinnan tillhört den skara unga sökande svenska konstnärer som hunnit ner till kontinenten. Till den avantgardistiska konstens Mecka i Paris, dit han tillsammans med Isaac Grünewald kom 1908. I den franska huvudstaden tillbragde han sig den nya tidens konstnärliga strömningar i det omvälvande och inspirerande konstnärsbohemet. Hit strömmade unga aspiranter från alla världens hörn - levernet var intensivt och alla sökte de den moderna konstens väsen. Einar Jolin utvecklades under åren i Paris till en självsäker konstnär med förmågan att förmedla linjens behärskning. Under krigsåren är han bosatt på Fjällgatan på Södermalm i Stockhom varför dess makalösa utsikt naturligt nog blir honom kärt. Samma upplevelse delar han med konstnärsvännerna Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald som bor några stenkast bort och stockholmsutsikterna kommer under dessa år att bli en av de främsta beståndsdelarna i utvecklingen av vår svenska modernism.

21 Oct 2014 - 22 Oct 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

21 Oct 2014 - 22 Oct 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407