Auction archive: Lot number 1190

Einar Jolin, White Star, Köpenhamn

Modern Art & Design
22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$124,695 - US$155,869
SEK640,000
ca. US$99,756

Modern Art & Design
22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$124,695 - US$155,869
SEK640,000
ca. US$99,756

EINAR JOLIN 1890-1976 White Star, Köpenhamn Signerad och daterad Jolin 1918. Olja på duk, 65 x 54 cm. PROVENIENS Fru Märtha Zetterström, Stockholm Selma Giöbel, Stockholm Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm mars 1966, katalognr 96 (som På Varietén) Filmproducent Olle Nordemar, Stockholm UTSTÄLLD Einar Jolin Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1957, katalognr 22 LITTERATUR Nils Palmgren: Einar Jolin Stockholm 1947, avbildad sidan 52 Året 1918 tillbringade Einar Jolin i Köpenhamn, ett år som skulle bli lyckosamt för vår unge konstnär. Jolin hade redan hunnit med en hel del i sitt tjugoåttaåriga liv och tillhörde den nya generationens avantgarde. De konstnärer som under åren före första världskriget prövat lyckan i Paris och umgåtts i de bohemiska kretsarna som skulle omskriva konsthistorien och tilldela den ett nytt kapitel vid namn modernismen. Kriget medförde dock begränsningar, vägarna till kontinenten stängdes och under några år begränsades tillvaron till hemlandet. På hemmaplan etablerade Jolin sig som en av våra stor nydanare inom den nya konsten. Den svenska publiken var som bekant inte alldeles lättflörtad men tillsammans med sina övertygade målarkollegor förde Jolin enträget kampen för det moderna måleriet vidare. Året innan han begav sig till Köpenhamn hade avslutats på ett synnerligen positivt sätt. En dag hade det knackat på ateljédörren och in steg en man vid namn Herman Gotthardt. Han var grosshandlare från Malmö och hade nyligen börjat samla konst, nu var han på jakt efter alster att införliva i sin samling. Jolin, som varit förhållandevis produktiv men dessvärre inte förärats med några försäljningsframgångar, hade mycket att visa och radade upp sina dukar längs väggarna. Döm om förvåning när grosshandlaren från Malmö köpte inte mindre än sexton dukar på en gång - gräddan av hela Jolins ungdomsproduktion! Det var således en konstnär vid gott mod som for till Danmark 1918 för att tillsammans med Mogens Lorentzen ställa ut i en konsthandel på Nikolaiplads i Köpenhamn. Trots skiftande mottagande av den danska kritikerkåren gick affärerna bra och Jolin kunde stanna i den danska huvudstaden ett helt år. I Köpenhamn trivdes Jolin som fisken i vattnet, umgänget var såväl omfattande som intensivt, inspirerande och bekymmerslöst. Här samlades målarkollegor som bland andra Leander Engström Per Krogh och dennes hustru Lucie, Ludvig Karsten och den beryktade Ulla Bjerne. Det danska umgängsessättet tilltalade Jolin som hade svårt för den svenska stelheten och brackigheten. Största delen av tiden i Köpenhamn tillbringades på museer och olika konstsamlingar samtidigt som han strövade runt i staden och studerade olika karaktärer. Han njöt av tillvaron, av rörelsen, den moderna stadens framväxt och den avslappnade inställningen till livet. Bland förlustelseställena i Köpenhamn fanns det i utkanten av staden en kabaré vid namn White Star. Jolin var tillsammans med sina vänner återkommande gäster och trivdes väl i den förnöjsamt uppsluppna stämning som här rådde. Varje kväll uppträdde vid sidan av de etablerade artisterna också amatörer på scenen som "kom med de mest sensationella överraskningarna i den komiska och tragikomiska stilen". Att skildra motiv från olika scener, såsom cirkusarenor, teatrar och kabaréer var någonting som låg de modernistiskt inriktade konstnärerna varmt om hjärtat. Nöjen som kom att inte bara bli till uppskattad underhållning utan likväl en stor källa till inspiration. Nils Palmgren har beskrivit auktionens inblick i livet på White Star: "Jolin har målat en tavla härifrån med en smal, svarthårig monsieur, uppträdande och jonglerande med någon sorts vita, troligen fyrfota djur, vilka möjligen kunna vara hundar, men snarare ser ut som dvärghästar. Den är gjord med mycket gott humör och har trots allt en otvetydig ton från skedet strax efter första världskriget, då människor voro snara att inbilla sig att allt var gott och väl i världen nu och för all framtid."

22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407