Auction archive: Lot number 77

Eugène Galien Laloue

NOK50,000 - NOK60,000
ca. US$5,881 - US$7,058
NOK45,000
ca. US$5,293

Eugène Galien Laloue

NOK50,000 - NOK60,000
ca. US$5,881 - US$7,058
NOK45,000
ca. US$5,293

"Les boug ministres pris de Notre-Dame" Gouache og akvarell på papir, 21x33 cm Signert nede til venstre: E. Galien Laloue LITTERATUR Noë Willer: "Eugène Galien Laloue. Le Triomphe de Paris" catalogue raisonné volume I, Paris 1999 Eugène Galien Laloue er anerkjent som en mester i franske, impresjonistiske gatescener. Han vare meget konservativ og et utpreget bymenneske. Hans kunst representerer den såkalte "Belle Époque" med et yrende, menneskefyllt Paris. Galien Laloues arbeider verdsettes ikke bare for deres kunstneriske verdi, men også for selve det historiske miljøet som er dokumentert i skildringene av hest og vogn, sporvogner og de første omnibussene. På mange måter var han en enstøing som trivdes best alene, i dyp konsentrasjon på sitt atelier. De færreste av bildene ble malt ferdig in situ. Han la gjerne kun et grunnriss som han så bearbeidet videre i atelieret. Hans arbeidsform var svært systematisk og bildene ble bygget gradvis opp. Først definerte han byrommet, med bygninger, gater og broer. Dernest valgte han årstid og tid på døgnet gjennom fargeleggingen av himmel og betoningen av lyset. Til sist befolket han byrommet med mennesker, som gjerne kunne være personer fra hans familie eller nære omgivelser. Alt ble utført med en nitid presisjon og en nesten utrolig detaljrikdom.

23 May 2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

23 May 2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770