Auction archive: Lot number 88

Fåtöljer, 1 par, 1930-tal

Modern Art & Design
20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,403 - US$3,004
SEK32,000
ca. US$3,845

Fåtöljer, 1 par, 1930-tal

Modern Art & Design
20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,403 - US$3,004
SEK32,000
ca. US$3,845

FÅTÖLJER, 1 par, 1930-tal, stoppad sits klädd i blå sammet, sockel fanérad i björk, höjd 69 cm; smärre slitage HISTORIK Modellen är av en artikulerad rationell och kubistisk modell som ofta associeras med den Centraleuropeiska modernismens estetik. Uno Åhrén och Björn Trägårdh för Firma Svensk Tenn var några av de svenska formgivare som anammade den strama estetiken i stoppmöbler.

20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407