Auction archive: Lot number 7

Harriet Backer

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK700,000 - NOK800,000
ca. US$81,180 - US$92,777
Auction archive: Lot number 7

Harriet Backer

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK700,000 - NOK800,000
ca. US$81,180 - US$92,777

"Fra Trefoldighetskirken" ca 1904-1908 Olje på lerret, 96x112 cm Signert og påskrevet nede til høyre: Harriet Backer ufærdigt Lange 138 PROVENIENS Nils Backer-Grøndahl, Oslo Ida Schjelderup, Bergen Privat eie UTSTILT "Harriet Backer 1845-1932", Nasjonalgalleriet, 1997, kat. side 98 "Harriet Backer 1845-1932", Bergen Billedgalleri, 1996, kat. side 98 "Harriet Backer og Kitty L. Kielland", Blaafarveværket, 1983, kat. nr 30 "Harriet Backer", Kunstnernes Hus 1964, kat. nr 62 "Harriet Backer", Bergens Kunstforening, 1964, kat. nr 62 "Harriet Backer 1845-1932" Nasjonalgalleriet og Kunstforeningen, Oslo, 1954, kat. nr 65 "Harriet Backer", Kunstnernes Hus 1933, kat. nr 66 "Harriet Backer Jubilæumsutstilling", Christiania Kunstforening, 1925, kat. nr 51 "Harriet Backer", Kunstnerforbundet, 1922, kat. nr 60 LITTERATUR Marit Lange: "Harriet Backer" 1995, omtalt side 224 avbildet side 225 Søren Onsager:"Harriet Backer Jubilæumsutstilling", Christiania Kunstforening, utstillingskatalog 1925 "Fra Trefoldighetskirken" kom også til i denne perioden, skjønt det ikke ble gjennomført som opprinnelig tenkt. Bildet er signert, men med påskriften "ufærdigt". Det er dokumentert gjennom brev at hun arbeidet med det mellom 1904 og 1908: trolig er det påbegynt enda tidligere. I 1904 skrev hun til Eilif Peterssen "Jeg skal afsted til mit Dagsværk, Malerskolen først og saa Trefoldighetskirken, hvor mit Billede ikke avancerer stort, for jeg kommer der for sjeldent og altid overtræt efter Korrekturen." Hun har her som alltid begynt med interiøret, og først etter hvert kommet frem til hva slags staffasjefigurer hun skulle velge. Lange side 224 Kitty Kielland i brev til Veda Aubert: "Harriet lever vel, hun har atter sin maleskole, men færre elever, hvorfor hun nu vil male færdigt et billede i Trefoldighed, det glæder meg, for jeg synes det er saa udmerket. Jeg har tilbudt mig til model, der bør være fine folk i kirke ogsaa, jeg fik en stor moderne hat til audiencen ( i forbindelse med tildelingen av Kongens fortjenestenedalje), men den er for tung, jeg vilde ikke ha troet det muligt, hvis jeg nu ikke havde oplevet det." Lange side 224 "Fra Trefoldighetskirken" ble utstilt flere ganger i Harriet Backers levetid. Og det var et viktig kunstverk som ble valgt til å være med i kunstnerens Jubileumsutstilling i Christiania Kunstforening i 1925. Utstillingen ble arrangert i forbindelse med Backers 80 års feiring. Senere ble Jubileumsutstillingen vist i både Bergen og Stockholm.

Auction archive: Lot number 7
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auction archive: Lot number 7
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770