Auction archive: Lot number 1043

Golvur, rokoko, av Nils Dahlin

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$21,174 - US$24,704

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$21,174 - US$24,704

GOLVUR, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, fodralet dubbelsignerat N. DAHLIN (Nils D. mästare i Stockholm 1761-1787), verket tillskrivet Nils Berg (1721-1794), urtavlan märkt Stockholm, lackerad kinesiserande dekor i guld mot gråblå fond med spaljémotiv, rosetter, rocailler samt växtormanentik och fåglar, utförd av Anders Lindsten (lackerare i Stockholm 1756-1770/71), samt gjuten och förgylld dekor i pastellage i form av akantus, blommor, rocailler och voluter, helslag, höjd 235 cm; fötter och ett mindre glas saknas, retuscher, smärre dekorskador PROVENIENS Inköpt på Bukowskis Auktioner AB under 1950-talet till Landshypotek huvudkontor, Strandvägen 1, Stockholm LITTERATUR Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, avbildad och omnämnd sidan 82 Per Falck skriver om lackerade urfodral i Tidsfodral: "Det europeiska lackmåleriets historia är fascinerande. Redan under sextonhundratalet växte lackerarfabriker upp runtom i Europa. Till Sverige kom tekniken förhållandevis sent och inte förrän under den karolinska tiden har vi kännedom om en inhemska tillverkning. Lackmåleriet fick ingen större spridning men vid seklets mittfanns dock ett antal verkstäder på olika håll i landet, de flesta av dem i Stockholm. Lackerarna utgjorde en särskild yrkesgrupp och arbetade under skydd av manufakturprivilegier. Till en lackerarverkstad knöts ofta en eller flera snickargesäller, vilka skulle tillverka de möbler och andra föremål, som sedan lackerades. Efter klagomål från allmänheten på kvaliten hos lackarbetena bestämde Stockholms hallrätt 1747 att dessa skulle märkas med tillverkarens stämpel. Detta bekräftades 1752 med tillägg av detaljerade bestämmelser rörande stämplingssättet: beslöts at på de grofwa arbeten någon tjenlig stempel skulle ibrännas och de finare med färgstämpel teknas. Fodralen till de lackerade golv- och bordsuren borde följaktligen vara märkta med brännstämpel. Någon sådan har emellertid vad känt är aldrig iakttagits. Detta måste bero på att bestämmelsen avsett försäljning på öppna marknaden. Då det gällde urfodral var urmakaren även här att betrakta som förläggare, beställare, som gentemot köparen även ansvarade för kvaliteten på fodralet och hallstämplingen var i sådana fall inte påbjuden. Någon vetenskaplig analys av Stockholms lackmåleri under sjuttonhundratalet är ännu inte gjord. Vad lacken bestått av och om det i teknisk bemärkelse överhuvudtaget rört sig om lack är därför inte konstaterat. Utländska stilinfluenser kan påvisas, men hur påverkan gått till är ännu okänt. Likaså har verkstädernas inbördes relationer endast i vissa fall kunnat klarläggas." Export prohibition Changes

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407