Grzegorz Bednarski (b. 1954) "Dominikanie w Krakowie", 2002 r. olej/płótno, 86 x 107 cm ODWROCIE: opis autorski WYSTAWIANY: Bednarski, Matuszewski, Sprycha, Galeria u Jezuitów, Poznań 2004 LITERATURA: Grzegorz Bednarski - katalog z wystawy w Galerii u Jezuitów, gRUPA TOMAMI, Karków 2004 (tekst - Małgorzata Kitowska - Łysiak) (il.) W latach 1975-1980 studiował na wydziale malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. J. Szancenbacha, gdzie uzyskał dyplom w 1980 r. i rozpoczął pracę pedagogiczną. W 1995 r. objął pracownię rysunku na tymże wydziale, by od 1998 r., jako profesor krakowskiej ASP, prowadzić pracownię malarstwa. W latach 1981-1989 brał aktywny udział w ruchu kultury niezależnej, zdobywając uznanie krytyki za swe prace malarskie, poruszające w ekspresyjnej, dramatycznej formie problematykę egzystencjalno-metafizyczną. Obok malarstwa zajmuje się rysunkiem i grafiką. Twórczość Bednarskiego w latach 1980 - 2004 koncentrowała się głównie wokół cykli: w malarstwie (Wielki metafizyk, 1981; Ni mas ni menos, 1984; Poruszenie z postacią ekstatyczną, 1987-1989; Martwa natura dla Dadleza, 1997; Hedonista maluje Ukrzyżowanie, 1998-2001; Personifikacje, 1998-2003; Popielec, 2001-2004); w rysunku (Dom misteriów, 1990; Bajka paryska - Śmiej się dziadku, 1994; Czy czyta pani Czycza czy Czycza pani zna, 1996-1999; Inferno, 1993-2000). ESTYMACJA: 10 000 - 14 000 zł