"Havnebillede, snevær" 1905 Pastell på lerret, 64x80 cm Signert nede til høyre: Frits Thaulow Eldre etikett fra Emil Richter, Dresden bak på bildet LITTERATUR Einar Østvedt: "Frits Thaulow. Mannen og verket", Oslo, 1951 PROVENIENS Ingeniør Bjarne Nissen, Oslo (1933) Privat eie UTSTILT Kunstnernes Hus 1933, kat. nr 103 Thaulows vinterbilder var et nytt og friskt innslag i hovedstadens kunstliv. I "Havnebillede, snevær" fanger Thaulow inn årstidens atmosfære. Han ville fange lyset, temperaturen og fargeskalaen. Det er en frisk og modig bruk av grånyanser som skaper den vintermørke atmosfæren.