Auction archive: Lot number 118

HC Berg, Visual Vortex

Contemporary
10 Nov 2015
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$11,527 - US$17,290

HC Berg, Visual Vortex

Contemporary
10 Nov 2015
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$11,527 - US$17,290

HC BERG Finland, född 1971 Visual Vortex Signerad HC Berg. Plexi och spegelglas, 200 x 104,5 x 45 cm. Signed. Plexi and mirror glass. PROVENIENS Galerie Forsblom, Helsingfors Metall, glas och akrylplast - i sin konst kombinerar skulptören och konstnären HC Berg ofta olika material när han skapar verk som utmanar våra sinnen, verk som ofta präglas av optiska illusioner. Det skulpturala verket Visual Vortex ger en konkret och visuell förståelse av perception. Djupt och briljant i färg och intensitet reflekterar verket både betraktaren och det omgivande rummet. HC Berg är både utbildad skulptör och keramiker med dubbla examina från Helsingfors Konsthögskola och Helsingfors Universitet för Konst och design. Hans utbildningsbredd manifesteras både i de komplicerade tekniska lösningarna och den höga konstnärliga kvaliteten. Berg fick 2007 det prestigefulla priset "Finland's Young Artist of the Year award". Han finns representerad på alla större museum i Finland inklusive Kiasma Museum of Contemporary Art, EMMA Espoo Museum of Modern Art, Helsinki City Art Museum and Tampere City Art Museum, samt även Chicago Athenaeum International Sculpture Park, USA.

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407