Auction archive: Lot number 723

€600 - €800
ca. US$682 - US$910
€3,045
ca. US$3,465

€600 - €800
ca. US$682 - US$910
€3,045
ca. US$3,465

HUMANISME - XVIe siècle Important ensemble de 7 pièces humanistes du XVIe siècle, d'une grande rareté : - ECK (Johannes) : Elementarius Dialectice d. Joan. Eckii. Augustae Vindelicorum, Miller, 1518. In-4 : A8, B-D6 (26 f.), figures gravées sur bois, titre en rouge et noir encadré d'une bordure ornementale gravée sur bois - ERASMUS (Desiderius) : Collectanea adagiorum veterum Desyderii Erasmi roterodami Germaniae decoris. Shurerius Selestensis, 1520. In-4 : 4f., LVII folios, 13f., titre en rouge et noir encadré d'une bordure ornementale gravée sur bois - POLYDORE VIRGILE : Polydori Vergilii urbinatis presbyteri, ad illustrissimum principem Guidum Ubaldum Urbini ducem praefatio. Matthias Schurer, 1511. In-4 : A6, B-I4, K8 [6f., XLVII folios] - BRASSICANUS (Johannis) : Grammatice institutiones ioannis Brassicani Tubingensis paedotribae cum quantitatibus bebelianis examussim absolutissimis. Prüss, 1513. In-4 : 10f., A-&4, Aa6 - ERASMUS (Desiderius) : Contenta in hoc opere sunt haec. Catonis praecepta moralia recognita at[que] interpretata ab Erasmo Roterodamo. Mimi Publiani. Septem sapient illustres sententiae. Institutio hominis Christiani versi. Hexametris. Per Erasm. Roterodamum. Isocratis Parenesis ad Demonicum Rudolpho Agricola interprete, recognita per Martinum Dorpium. Octobre 1516. In-4 : 4f., A-G4 [54f.]. Titre en noir encadré d'une bordure ornementale gravée sur bois - ÉSOPE : Fabularum quae hoc libro continentur interpretes atque authores sunt hi : Guilielmus Goudanus, Hadrianus Barlandus, Erasmus Roterodamus, Aulus Gellius, Laurentius Valla &c. Matthaie Schurerii, 1518. In-4 : 4f., A-C4, D8, E4, F6. Titre en noir encadré d'une bordure ornementale gravée sur bois - WIMPHELING (Jacob) : Adolescentia Jacobi Wimphelingii cum novis quibusdam additionibus per Gallinarium, denuo revisa ac elimata. Argentinae, Hupfuff, 1515. In-4 : 4f., LXXII folios. Quelques annotations manuscrites. In-4, pleine peau de truie de l'époque sur ais de bois, dos à 5 nerfs, reste d'étiquette de titre, plats ornés à froid d'un double encadrement de roulettes avec portraits, et armoiries en médaillon central, fermoirs (travaux de vers le long d'une charnière intérieure). Recueil de 7 ouvrages humanistes de philosophie, littérature et grammaire, parus entre 1511 et 1520.

7 Dec 2018
Briscadieu
12-14 rue Peyronnet
33800 Bordeaux
contact@briscadieu-bordeaux.com
+33 (0)5 56 31 32 33

7 Dec 2018
Briscadieu
12-14 rue Peyronnet
33800 Bordeaux
+33 (0)5 56 31 32 33