Auction archive: Lot number 13

Jacob Hägg, Fartyg vid Slite hamn

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK300,000 - SEK350,000
ca. US$34,320 - US$40,040
SEK400,000
ca. US$45,760

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK300,000 - SEK350,000
ca. US$34,320 - US$40,040
SEK400,000
ca. US$45,760

JACOB HÄGG 1839-1931 Fartyg vid Slite hamn Signerad och daterad J Hägg 1917. Olja på duk, 91 x 138 cm. Utförd 1917 PROVENIENS Operakällaren, Stockholm, Direktör Sven E. Lindström, Nockeby (inköpt omkring 1932) därefter i arv fram till nuvarande ägare LITTERATUR Erik Hägg: Amiral Jacob Hägg - Hans liv och hans verk, Stockholm 1934, omnämnd i verkförteckningen sidan 119 (med titeln: Segelfartyg och jagare) Jacob Häggs konstnärliga verksamhet domineras helt av marina motiv, i olja och akvarell. Hans målningar karakteriseras av en kombination av tekniskt drivet utförande och en detaljrikedom, grundad på omfattande marinhistoriska kunskaper. Särskilt har han fängslats av att dokumentera de stora segelfartygens storhetstid. Vad man framför allt imponeras av är hans briljanta förmåga att teckna. Detta, parat med en osedvanligt skarp blick, en genuin kärlek till och kunskap om sina motiv samt en lagom dos saltmättad sjöromantik, har gjort Hägg till en av vårt lands mest uppskattade marinmålare.

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407