Auction archive: Lot number 23

Jakub Julian Ziolkowski (b. 1980)

Opening
PLN4,000
ca. US$1,184

Opening
PLN4,000
ca. US$1,184

Jakub Julian Ziolkowski (b. 1980) "Yodok", 2011 r. gwasz z elementami tuszu, ołówka oraz kleju polimerowego/papier, 42 x 34 cm gwasz z elementami tuszu, ołówka oraz kleju polimerowego/papier, 42 x 34 cm sygnowany, datowany i numer edycji p.d.: 'Jakub Julian Ziółkowski 2011 23/25' oraz na odwrociu ołówkiem: 'Jakub Julian Ziółkowski | 23/25 | 2011' Nazwa pracy nawiązuje do słynnego obozu koncentracyjnego Yodok w Korei Północnej. Artysta wykonał serię 25 gwaszy o tym tytule, każdy z nich różni się jednak w niektórych elementach wykonania. Malarstwo Ziółkowskiego cechuje stylistyczny eklektyzm, w którym na pierwszy plan wysuwa się artystyczna indywidualność wynikająca z autonomicznego podejścia do sztuki jako środka wyrazu przesyconego własnymi znakami i będącego odzwierciedleniem wewnętrznego świata malarza, dalekiego od realizmu. W jego pracach dostrzec można ogromny wachlarz inspiracji od malarstwa Bosha, Ensora, poprzez Witkacego, Schultza do poetyki znanej z nurtu nadrealizmu czy form ekspresjonistycznych i abstrakcyjnych oraz ornamentyki sztuki orientalnej. Zawierają bogactwo treści wyrażonych za pomocą skomplikowanych narracji, układających się często w szkatułkowe kompozycje – obrazy w obrazach. Prezentowana praca stanowi rzadkie w twórczości artysty nawiązanie do rzeczywistego miejsca jakim jest obóz koncentracyjny w Korei Północnej, opisany przez byłego więźnia, Kang Chol-Hwan'a, w autobiografii „Usta pełne kamieni. Dziesięć lat w północnokoreańskim gułagu”. Jakub Ziółkowski jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 2005 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka. Artysta związany jest z Fundacją Galerii Foksal, jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Małopolskiej Fundacji Kultury „Znaki Czasu”. estymacja: 7 000 - 12 000

6 Nov 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

6 Nov 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600