Auction archive: Lot number 1694

Jan Håfström

Contemporary art
16 Nov 2010
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$43,989 - US$58,652
SEK350,000
ca. US$51,320

Jan Håfström

Contemporary art
16 Nov 2010
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$43,989 - US$58,652
SEK350,000
ca. US$51,320

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och daterad Jan Håfström 2002. Akryl på pannå, 120 x 120 cm. Sedan Mr Walker inträde i Jan Håfströms bildvärld 2001 har han utgjort en central och betydande del av Håfströms konstnärskap. Fascinationen för popkonsten och seriefigurerna finner vi tidigt os Håfström, som sedan valde en helt annan inriktning under ett par decennier, för att nu återvända till popkonstens anda igen. Förra året var Håfström högaktuell med sina bilder av Mr Walker då Liljevalchs Konsthall visade den stora separatutställningen Mörkrets Hjärta. En väl omtalad och besökt utställning som på ett klart och tydligt sätt belyste Håfströms konstnärskap just nu. Förra året var Håfström även aktuell vid Venedigbiennalen dit han inbjöds att medverka av den dåvarande konstnärlige ledare, nu nya chefen för Moderna Museet i Stockholm Daniel Birnbaum. Vad som är typiskt för Håfströms konstnärskap är svårt att karaktärisera, han beskrivs ofta som en "undflyende konstnär" som aldrig öppnar upp för total insyn. Likt Mr Walker vandrar han sin egen väg, lite vid sidan av, de vänder båda kappan efter vinden, gränsen mellan dröm och verklighet suddas ut. I de bilder jag har valt är Walker en person som står lite utanför, han håller en distans. Det där kommer säkert ur mitt eget liv. Det var så jag kunde uppleva min far och så småningom mig själv - och kanske till och med konstnärsrollen. Konstnären är också en distanserad figur som manipulerar världen på sitt eget sätt." Jan Håfström i en intervju av Sara Ullberg, Norrbottens Kuriren 2009-04-09.

16 Nov 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Nov 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407