Auction archive: Lot number 1893

Jan Håfström

Contemporary art
16 Nov 2010
SEK600,000 - SEK800,000
ca. US$87,978 - US$117,304
SEK400,000
ca. US$58,652

Jan Håfström

Contemporary art
16 Nov 2010
SEK600,000 - SEK800,000
ca. US$87,978 - US$117,304
SEK400,000
ca. US$58,652

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och daterad Jan Håfström 2005. Akryl på pannå, 4 delar, vardera 100 x 100 cm. PROVENIENS Galleri Brändström, Stockholm Carl Hessel Collection, Schweiz Jan Håfström som är född 1937 representerar ett inspirerande och nyskapande konstnärskap, ett konstnärskap som sedan mitten av 1960-talet varit betydande och nydanande inslag i det svenska konstlivet. Efter utbildningen på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm debuterade han på den svenska konstscenen 1966, han verkade inledande i popkonstens anda och började redan då intressera sig för seriefigurer. Från 1970-talet förändras dock Håfströms konstnärskap, under kommande decennier karaktäriserades hans konst av ett nonfigurativt och intimt måleri. Det var först runt millennieskiftet han återvände till att skapa verk i popkonstens anda, detta presenterades med utställningen Walker på Färgfabriken år 2001. Den mystiske Mr Walker, såväl Fantomens som Håfströms eget alter ego, träder in i konstverken. Mr Walker var dock inte någon nykomling i Håfströms värld, redan i hans mycket tidiga teckningar dyker karaktären upp. Håfströms mor brukade köpa Vecko-Revyn, där läste den unge Håfström serierna och fascinationen var definitiv. I Håfströms egna bilder antar Mr Walker dock en något annorlunda roll, det är den civilklädda Fantomen som visas, den ensamme vandraren som figurerar i Håfströms bildvärld. Nu ser vi inte den klassiska hjälten, snarare en outsider som rör sig vid sidan av, en mer komplicerad figur. Under de senaste åren har Mr Walkers roll fortsatt att utvecklas, dubbeltydigheten blir nu än mer påtaglig genom att han kombineras med Josep Conrans djungeldiktator Kurtz. I och med detta placeras Mr Walker i ett nytt sammanhang. Jan Håfström förklarar i en intervju med Sara Ullberg i Norrbottens Kuriren 2009-04-09. "De har något gemensamt eftersom de båda befinner sig i Afrika, men med lite olika förtecken. Fantomen förutsätts vara god, en hjälte som försvarar de förtryckta. Det är spännande att låta Kurtz skugga falla över barndomsvärldens Fantomen och den hjältegloria han bär." Changes Utropspris 600.000-800.000 Estimate 600.000-800.000 Total storlek 200 x 200 cm Total size 200 x 200 cm

16 Nov 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Nov 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407