Auction archive: Lot number 345

Jan Håfström, The Outsider (Mr Walker)

Contemporary
13 Nov 2012
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$22,354 - US$26,079
SEK115,000
ca. US$17,138

Contemporary
13 Nov 2012
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$22,354 - US$26,079
SEK115,000
ca. US$17,138

JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Outsider (Mr Walker) Signerad och daterad Jan Håfström 2007. Akryl på pannå, 100 x 100 cm. PROVENIENS Galleri Brändström, Stockholm UTSTÄLLD Jan Håfström Mörkrets hjärta, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2009 I början av 1960-talet inledde Jan Håfström sin konstnärliga bana med att låna motiv från serier i pop-konstens anda. Sedan dess har han ändrat uttryckssätt och uttrycksform flera gånger. Han har arbetat med måleri, teckning, skulptur, film, konstkritik, dans m.m. Som få andra prövar han oförtrutet olika sätt att gå vidare i konsten. Det gemensamma temat för Håfström är dock att måla sitt liv. Efter en längre period av abstrakt måleri dyker så en känd figur åter upp i Håfströms måleri i början av 2000-talet. Seriehjälten Fantomens alias Mr Walker finns med redan i Håfströms tidiga verk och spelar en viktig roll som återkoppling till barndomens minnen. 2009 var ett Håfström-år. Inledningsvis separatutställningen Mörkrets hjärta på Liljevalchs Konsthall i Stockholm. Utställningstiteln alluderar på författaren Joseph Conrads kortroman, utgiven 1902, som handlar om de mörka krafter hos människan som kan frigöras under vissa betingelser. Ett av utställningens huvudverk Den eviga återkomsten vandrade sedan vidare till Venedig-biennalen för att representera Sverige. Verket är inspirerat av så vitt skilda element som Fantomens serievärld, ovan nämnda roman av Conrad samt Arnold Böcklins målning Dödens ö. Hösten 2009 ställde Nationalmuseum ut verk av tyske romantikern Caspar David Friedrich där en anslutande utställning visade samtida svenska konstnärer som följt i hans fotspår. Håfström fanns representerad med flera verk, där det tidigaste var Skogsaltaret daterat 1969, som refererar till Friedrichs kända Tetchenaltaret från 1807-08. Mr Walker bildar en bro till Håfströms egen barndom samtidigt som han också på ett tydligt sätt symboliserar kampen mellan det goda och det onda. Referenserna till andra konstnärer och andra världar är ständigt återkommande men till syvende och sidst är det kring Håfström själv som verken kretsar. Jan Håfströms verk med Mr Walker-motiv ingår i betydande samlingar, bl.a Moderna Museets samt i Carnegie Art Awards samling.

13 Nov 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

13 Nov 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407