Auction archive: Lot number 3

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

Opening
PLN360,000
ca. US$112,284
Auction archive: Lot number 3

Opening
PLN360,000
ca. US$112,284

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Dziewczyny na statku, 1981 r. olej/płótno, 80 x 100 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie u góry: '„Dziewczyny na statku” | Jerzy Nowosielski 13 grudnia 1981 Kraków' POCHODZENIE: Aukcja Fundacji Nowosielskich 1996, Kraków kolekcja prywatna, Kraków Galeria Starmach, Kraków kolekcja prywatna, Kraków WYSTAWY: • 1987 Wrocław, Galeria „W Pasażu”; 1987 Lipsk, Polisches Institut • 1989 Katowice, BWA; 1990 Lwów, Lwowska Galeria Obrazów • 1990 Radom, Muzeum Okręgowe; 1990, Zeist, Kunst Uit Krakau, Slot Zeist • 1991 Gdańsk, Galeria Arche • 1991 Białystok, Galeria Arsenał • 1992 Kraków, Jerzy Nowosielski Galeria Starmach; 1992 Sosnowiec, Kolekcja Galerii Starmach, Miejska Galeria Sztuki Extravagance • 1998 Warszawa, Jerzy Nowosielski Kobiety we wnętrzu, Galeria Kordegarda • 2003 Warszawa, Jerzy Nowosielski Zachęta Państwowa Galeria Sztuki LITERATURA: • Kunst uit Krakau vanaf 1947, Slot Zeist, Zeist 1990, reprodukowany. • Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Kraków 1992, reprodukowany, s. 5. • Kolekcja Galerii Starmach w Miejskiej Galerii Sztuki Extravagance, Sosnowiec, 1992, reprodukowany na fotografii wystawy Jerzego Nowosielskiego w Galerii Starmach, 1992 • Artyści Galerii Starmach, Kraków, 1992, reprodukowany na fotografii wystawy Jerzego Nowosielskiego w Galerii Starmach, 1992. • J Madeyski, D. Kazimierska – Nyczek, T. Nyczek, Jerzy Nowosielski Arkady, Warszawa1992, reprodukowany, il. 36, s. 61. • Nowosielski, Obrazy i rysunki, Fundacja Nowosielskich, Galeria Starmach, Aukcja 8 czerwca 1996, reprodukowany, il. 13 oraz na okładce. • Jerzy Nowosielski Kobiety we wnętrzu/Women in an Interior, Galeria Kordegarda, Wydawnictwo Galerii Zachęta, Warszawa 1998, reprodukowany, s. 5. • Jerzy Nowosielski Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2003, reprodukowany, s. 20. • Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, poz. kat. 613, s. 507. • K. Czerni, Jerzy Nowosielski Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, reprodukowany, s. 107. „Najdroższe w Polsce - Rekordową cenę za dzieło żyjącego malarza polskiego – 45 tys. zł – zapłacono 9.06.1996 r. za płótno Jerzego Nowosielskiego Dziewczyny na statku (80 x 100 cm), namalowane w 1982 r.” Księga Rekordów Guinnessa, 1997 Nieustająca fascynacja Nowosielskiego kobietą, uduchowieniem jej cielesności, dającym możliwość połączenia w jednym, odwiecznego konfliktu sacrum i profanum, widoczna jest również w serii prac Porwanie Europy i Dziewczyn na statku. Europa – fenicka księżniczka, która została uprowadzona przez Zeusa, córka Mediterraneum i matka pierwszych Europejczyków: króla Krety Minosa i walecznego Sarpedona, dająca początek naszemu kontynentowi, zaginęła bezpowrotnie. Na próżno szukano jej wszędzie, do dzisiaj nie odnaleziono. Nie znaczy to jednak, że zaprzestano poszukiwań. Wyzwania podejmują się dziś artyści – poeci i malarze i każdy z nich czyni to na swój sposób. Jakie są tego efekty? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale warto popatrzeć na obrazy Nowosielskiego. Malarz szuka zagubionej Europy na opustoszałych, współczesnych promach, które jak antyczne okręty, uwożą w nieznane i porywają dziewczęta za wielką wodę. Patrząc na Europę Nowosielskiego, jesteśmy jednocześnie towarzyszami podróży w głąb malarskiej wyobraźni, która kultywuje ideał kobiecego ciała, adoruje jego kształty, przenosząc go tym samym w ponadzmysłowy wymiar. Andrzej Szczepaniak Gdzie było szukać wtedy Europy? Nowosielski powiedziałby, że gdzieś między Partenonem a Kaabą, helleńską figuracją i pustynną abstrakcją, co zaowocować miało ikoną Bogurodzicy, gdzie „upojone dramatem rzeczywistości biologicznej, pełne napięć i targane sprzecznościami doświadczenia religijne i sztuka religijna chrześcijańskiego hellenizmu spotkały się z nieziemskim spokojem, z niewypowiedzianą duchowością i słodyczą wielkiej, abstrakcyjnej sztuki, malarstwem i architektura islamu.” (J.N.: Między Kaabą a Parthenonem). Mieczysław Porębs

Auction archive: Lot number 3
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 3
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600