Auction archive: Lot number 7

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

Opening
PLN200,000
ca. US$62,380
Auction archive: Lot number 7

Opening
PLN200,000
ca. US$62,380

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Pierwszy śnieg, 1964 r. olej/płótno, 100 x 70 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: 'PIERWSZY | ŚNIEG | P. 30 | 1964 | 100 x 70 | JERZY NOWOSIELSKI' POCHODZENIE: kolekcja prywatna, Kraków WYSTAWY: • 1964 Zakopane, Dom Turysty, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK), Galeria Pegaz • 1965 Łódź, Salon Wystawowy Wojewódzkiego Oddziału Stowarzyszenia PAX • 1966 Wiedeń, wystawa indywidualna zorganizowana przez Towarzystwo Austryjacko-Polskie we Wiedniu, Galerie in der Biberstrasse • 1967 Gliwice, Dom Plastyka, Galeria Śląska ZPAP • 1967 Lublin, BWA • 1967 Poznań, BWA, Arsenał • 1985 Bydgoszcz, BWA • 1993 Poznań, Muzeum Narodowe w Poznaniu • 1993 Wrocław, Muzeum Narodowe we Wrocławiu • 1993 Warszawa, Galeria Zachęta; 1994 Kraków, Pawilon Wystawowy BWA • 2003 Warszawa, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki LITERATURA: • Jerzy Nowosielski Malarstwo, Salon Sztuki Współczesnej BWA w Bydgoszczy, Wrzesień – Październik 1985, reprodukowany. • Jerzy Nowosielski Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1993, reprodukowany, s. 79, il. I. 15 [kat. I 110]. • Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, s. 289, il. 379. Tajemnicze wnętrza z widokami przez okno - jakby obrazami w obrazie czy wnętrza łazienek z lustrem i wanną, tworzą w aktach Nowosielskiego symboliczną przestrzeń. Gdzieniegdzie pojawiają się kotary jak w scenach z alkowy. Umowne postacie kobiece często bez twarzy lub stojące tyłem w swojej konturowej, zamkniętej formie, stają się istotami z innego świata, przywołują wymarzoną Ewę zapamiętaną z raju, kobietę za którą malarz tęsknił i do której nieustannie powracał. Z wyraźną przyjemnością, trochę wojerystycznie przyglądał się Nowosielski scenom toalet, dziewczynom poprawiającym włosy i przeglądającym się w lustrach modelkom. Ich codzienne rytuały nie mają w sobie nic z banału. Naznaczone są specyficzną tajemniczością i realizują się w wymiarze intymnym. Andrzej Szczepaniak Idea aktu kobiecego oscyluje u mnie pomiędzy pewną fascynacją rzeczywistością zmysłową a spirytualizacją wizji. Jeżeli uznamy, że jakaś realizacja stanowi największe wychylenie w stronę fascynacji zmysłową rzeczywistością aktu to można również znaleźć biegunowo przeciwną pozycję, która stanowi największą spirytualizację jego wizji. I między tymi dwiema, niejako biegunowo różnymi pozycjami istnieje cała gama wszelkich możliwych kombinacji. Nie oznacza to jednak, że ta wizja „uduchowiona” nazwijmy ją tak, będzie wyzbyta elementów erotyki. Nigdy nie chciałbym pozbawiać swego aktu malarskiego tego bardzo ważnego elementu. Tylko że on tam występuje po prostu w inny sposób, niż w tym obrazie - nazwijmy to z „lewego skrzydła”, gdzie fascynacja zmysłowością jest może zbyt zewnętrznie ujarzmiona. W mojej praktyce malowania aktu jest ciągła oscylacja. Różnymi sposobami staram się te dwie zasady estetyczno-duchowe zsyntetyzować, w różnych proporcjach dozując elementy działania plastycznego. Przedruk z katalogu: Pittura Contemporanea Polacca, Centro Studi di Arte e Cultura di Napoli, Napoli, 31 Maggio – 14 Giugno 1986, s. 56. Estymacja: 180 000 - 300 000

Auction archive: Lot number 7
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 7
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600