Auction archive: Lot number 9

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

Opening
PLN28,000
ca. US$8,733
Auction archive: Lot number 9

Opening
PLN28,000
ca. US$8,733

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Abstrakcja, 1998 r. akryl/deska, 37 x 25 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'JERZY NOWOSIELSKI 98' POCHODZENIE: Galeria Starmach, Kraków WYSTAWY: 1998 Kraków, Galeria Starmach, Abstrakcje 2012 Nowy Sącz, VOID, Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu LITERATURA: Jerzy Nowosielski i jego uczniowie, Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg w Krakowie, Galeria ZPAP „Sukiennice”, Kraków 1999, na fotografii z ekspozycji Jerzy Nowosielski Abstrakcje, Galeria Starmach, Kraków 1998. Jerzy Nowosielski Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2003, na fotografii z ekspozycji Jerzy Nowosielski Abstrakcje, Galeria Starmach, Kraków 1998, s. 689. VOID, Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Nowy Sącz 2012, reprodukowana, s. 150. Wystawa miniaturowych obrazów przygotowana na 75-te urodziny malarza znów zaskoczyła wielbicieli jego talentu. Jeśli wczesna abstrakcja Nowosielskiego była geometryczna, tę trzeba by było chyba nazwać „kosmiczną”. „Mój przyjaciel astronom pokazał mi kolorowe zdjęcia nieba…” – tłumaczy artysta. Na niewielkich, zagruntowanych na czarno deseczkach, zapłonęła cała galaktyka – samotne, rozżarzone punkty, nasycone oranżem, płonące słońca, otoczone mistycznym poblaskiem szczeliny, świetliste, rozchodzące się koncentrycznie kręgi przyciągają hipnotycznie wzrok, wciągają w otchłań jak w czeluść studni. Zaćmione księżyce, czarne dziury, gwiazdy w szafirowej poświacie; obok – pulsujące zimnym blaskiem planety, drżące promienie przebijają się – jak z głębi wód – przez mroczną przestrzeń nieba. Krystyna Czerni, Jerzy Nowosielski Wielcy malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło, Nr 105, 2000, s. 26-27. Estymacja: 25 000 - 35 000

Auction archive: Lot number 9
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 9
7 Mar 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600