Auction archive: Lot number 9

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

Opening
PLN90,000
ca. US$28,431
Auction archive: Lot number 9

Opening
PLN90,000
ca. US$28,431

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Głowa, 1962 r. olej/płótno, 60 x 50 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'JERZY NOWOSIELSKI 1962' POCHODZENIE: D.A. Polswiss Art. WYSTAWIANY: Jerzy Nowosielski Galeria Krzysztofory, Kraków, 1964; Jerzy Nowosielski Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa, 2003 LITERATURA: Reprodukowany: Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, 2003, s. 234. Nowosielski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów XX wieku. Prace artysty są od wielu lat poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne. W 1947 r. ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. W roku 1957 był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska (II Grupa Krakowska). W latach 1957-1962 wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1976–1993 profesor na macierzystej uczelni. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, swe prace pokazywał m.in. na Biennale w Wenecji (1956), Biennale w Sao Paulo (1959), czy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961). Jest jednym z najwybitniejszych twórców polichromii w obiektach sakralnych (np. w kościele w podwarszawskiej Wesołej). Twórczość Jerzego Nowosielskiego oscyluje na granicy między tradycją Wschodu a Zachodu, figurą a abstrakcją, malarstwem ikonowym a tradycją awangardową XX wieku. Początkowo malował głównie abstrakcje. Refleksja nad malarstwem ikonowym zaowocowała syntetycznie ujętymi figurami i martwymi naturami. Pod koniec lat 50. powrócił do abstrakcji, ale nadal malował figuratywne obrazy, prymitywizujące w formie, pełne hieratycznych kształtów o mocnym konturze i kolorze ograniczonym do kilku odcieni, co doprowadziło go do serii niemal monochromatycznych, opartych głównie na czerni aktów. W całym malarstwie Nowosielskiego afirmacji sztuki nowoczesnej towarzyszy głębokie przeżycie i zrozumienie teologii ikony. Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego Estymacja: 80 000 - 100 000

Auction archive: Lot number 9
3 Oct 2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 9
3 Oct 2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600