Auction archive: Lot number 192

JH Engström, Untitled (Trying to dance)

Contemporary
22 May 2012
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,556 - US$4,267
SEK16,000
ca. US$2,275

Contemporary
22 May 2012
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,556 - US$4,267
SEK16,000
ca. US$2,275

JH ENGSTRÖM Född 1969 Untitled (Blåbärshult) - ur serien Trying to dance Signerad, daterad och numrerad på baksidan JH Engström 1999, 2/5. C-print, 92 x 115,5 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna + Contemporary, hösten 2008, katalognr 616 LITTERATUR: JH Engström: Trying to dance, Stockholm 2004, bild 62 samt avbildad på omslaget JH Engström flyttade till Brooklyn, New York 1998 och inledde där projektet Trying to dance som skulle komma att sysselsätta honom under de kommande åren, som ett slags fotografisk dagbok.. Resultatet blev boken Trying to dance som publicerades 2004 och året därpå listades för det prestigefulla Deutsche Börse Photography Prize. Trying to dance skulle komma att bli JH Engströms internationella genombrott. Auktionens bild Untitled (Blåbärshult) är det tongivande titelverket i bildsviten och pryder bokens omslag. Personerna på bilden är JH Engström själv och hans hustru - hela projektet var ett slags bearbetning av parets skilsmässa. JH Engström är utbildad vid Högskolan för fotografi i Göteborg. När han vid tio års ålder tillsammans med föräldrarna flyttade till Paris under ett par år föddes intresset för fotografi. Han återvände till den franska huvudstaden i början av 90-talet och arbetade då som assistent till den internationellt erkände modefotografen Mario Testoni. Efter hemkomsten till Sverige arbetade han tillsammans med den välrenommerade svenske fotografen Anders Petersen som har haft stor betydelse för Engströms konstnärskap. Bildsviten Trying to dance har uppmärksammats väl internationellt, den presenterades först på Galerie VU i Paris och har fått särskilt stor uppmärksamhet i Frankrike. Den amerikanska fotografen Nan Goldin skriver i fototidskriften Foam: "JH Engström är aldrig någon enkel läsning. Vanligtvis kan jag snabbt uppfatta en fotografs intentioner genom att titta på arbetet, men med JH handlar det om att lära ett nytt språk. Intensiteten i varje moment man upplever med honom är förförisk, inspirerande - och han kämpar alltid för att vara mer levande. Han stryker omkring, rastlöst, ifrågasättande, cirkulerande."

22 May 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

22 May 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407