Auction archive: Lot number 10

Johan Christian Dahl

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK500,000 - NOK600,000
ca. US$57,986 - US$69,583

Johan Christian Dahl

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK500,000 - NOK600,000
ca. US$57,986 - US$69,583

"Klintekorset i Liselunds Hauge paa Möen" 1814 Olje på lerret, 78x53 cm Signert og datert nede til høyre på stenen: Dahl 1814 Bang 59 J.C. Dahl malte året etter en noe mindre versjon, med små avvik i motivet som i dag eies av Ny Carlsberg Glyptoktek, København. Maleriet ligger nært opptil et maleri av den danske gullaldermaleren C.W. Eckersberg som malte "Klintekorset" i 1809. LITTERATUR Andreas Aubert: "Maleren Johan Christian Dahl", Kristiania 1920 Marie Lødrup Bang: "Johan Christian Dahl", Oslo 1987, kat. nr. 59, en tegning av motivet avbildet bind III, plansje 26 Bente Scavenius: "Langt højere bjerge Landskapmaleriet i den danske gullalder", J.C. Dahl Hans danske miljø og det danske landskap, Bergen 1995 "Sommeren 1814 opholdt han (Dahl) sig længre tid paa gaarden Engelholm ved Præstø i Syd-Sjælland. I Juni tok han en tur over til Møen, hvor han blandt andet gjorde "en malerisk Fodreise fra Liselund til store Klint". Aubert side 30 "Med sine nyskapende landskapbilleder fik Dahl i 1815 sit gjennembrud på Charlottenborg-utstillingen i København. (Se også katalog nr. 361). Det karakteristiske ved Dahls gjennembrudsbilleder var hans personlige syn på det danske landskab. Men samtidig med, at Dahl i sine billeder beskrev en stemning, gengav han også det særegne ved naturen, således at der både var gjort rede for de store linier og små detaljer. Kunsten og naturen blev således på en meget personlig måde forenet i Dahls landskapbilleder" . Scavenius side 33

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770