Auction archive: Lot number 2114

Johan Fredrik Höckert, Tjidtjak i oväder

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK8,000 - SEK10,000
ca. US$1,049 - US$1,311
SEK18,000
ca. US$2,360

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK8,000 - SEK10,000
ca. US$1,049 - US$1,311
SEK18,000
ca. US$2,360

JOHAN FREDRIK HÖCKERT 1826-1866 Tjidtjak i oväder - Motiv från Hornavan, Lappland Monogramsignerad och daterad JH. Paris. 53. Olja på pannå, 19 x 28 cm. Målad i Paris 1853 PROVENIENS Alma Höckert (1863-1939), utomäktenskaplig dotter till Johan Fredrik Höckert hennes dotter Gunborg Odencrantz (1891-1971), g.m. apotekare Gustaf Bernström, Göteborg därefter i arv fram till nuvarande ägare UTSTÄLLD Johan Fredrik Höckert Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1977-78, katalognr 12 LITTERATUR Aron J. T. Borelius: Johan Fredrik Höckert SAK publ. XXXV, 1927, omnämnd sidan 305, nr 46, avbildad sidan 163

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407