JOHAN FREDRIK HÖCKERT 1826-1866 Tjidtjak i oväder - Motiv från Hornavan, Lappland Monogramsignerad och daterad JH. Paris. 53. Olja på pannå, 19 x 28 cm. Målad i Paris 1853 PROVENIENS Alma Höckert (1863-1939), utomäktenskaplig dotter till Johan Fredrik Höckert hennes dotter Gunborg Odencrantz (1891-1971), g.m. apotekare Gustaf Bernström, Göteborg därefter i arv fram till nuvarande ägare UTSTÄLLD Johan Fredrik Höckert Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1977-78, katalognr 12 LITTERATUR Aron J. T. Borelius: Johan Fredrik Höckert SAK publ. XXXV, 1927, omnämnd sidan 305, nr 46, avbildad sidan 163